Obchody 100 lecia Niepodległości w powiecie limanowskim

W tym roku obchodziliśmy wyjątkowy jubileusz 100 lecie Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji na terenie powiatu limanowskiego odbyły się uroczystości patriotyczne, w których wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele instytucji i samorządów, w tym również przedstawiciele Powiatu Limanowskiego. Zapraszamy do relacji z wydarzeń w poszczególnych gminach.

ŁOSOSINA GÓRNA

8 listopada Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Limanowej wraz z Parafią pw. Wszystkich Świętych zapragnął tę radosną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić w wyjątkowy sposób. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny. Następnie wszyscy udali się  pod Pomnik Legionistów, gdzie odbył się apel poległych poprowadzony przez Oddział „Strzelców” mł. insp. Stanisława Dębskiego dowódcy J.S. 2402 Limanowa, kompanię składającej się z uczniów ZS nr 1 i ZSTiO w Limanowej. Następnie delegacje poszczególnych szkół i instytucji złożyły wiązanki kwiatów. W wydarzeniu wzięli udział Wicestarosta Mieczysław Uryga oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Czeczótka.

Fotogaleria Łososina Górna

 

MIASTO LIMANOWA

11 listopada na limanowskim rynku miały miejsce Obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których wzięli udział m.in. Starosta Limanowski Jan Puchała, Wicestarosta Mieczysław Uryga, Wiceprzewodniczący Rady Marek Czeczótka oraz Członek Zarządu Wojciech Włodarczyk i Radny Powiatu Stefan Hutek. Wydarzenie otwarła rekonstrukcja historyczna „Inspekcja Komendanta Piłsudskiego – Tu czułem się w Ojczyźnie”, którą przygotowało Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, przy asyście Związku Strzeleckiego „Strzelec”, zuchów i harcerzy z Drużyny „Dzieci Gór, Orkiestry Dętej Echo Podhala”. Po zakończeniu części artystycznej delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, wzniesionego w 100 lecie Powstania Listopadowego. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w Limanowskiej Bazylice. Wydarzenie zakończył poczęstunek na rynku.

Fotogaleria Powiat Limanowski

 

GMINA KAMIENICA

W niedzielę 11 listopada w Kamienicy odbyły się gminne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu do kościoła i mszy św. wraz z wystąpieniem patriotycznym uczniów. Dalsza część odbyła się przed Pomnikiem Grunwaldzkim, gdzie został odsłonięty nowo powstały Obelisk Niepodległości. Pod pomnikiem wieńce złożyli m.in. przedstawiciele Powiatu Limanowskiego Członek Zarządu Agata Zięba wraz z Sekretarzem Powiatu Andrzejem Matlęgą. W dalszej części miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Gminnym Ośrodku Kultury.

Fotogaleria Gmina Kamienica 

 

GMINA DOBRA I GMINA SŁOPNICE

Również Przełęcz im. Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego w Chyszówkach, w tym roku stała się miejscem wyjątkowym. To właśnie tutaj, w dniu 11 listopada br. zebrali się mieszkańcy gminy Słopnice i Dobra by uczcić 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Starosta Powiatu Limanowskiego Jan Puchała, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Tomasz Krupiński oraz Członek Zarządu Jan Więcek i Radny Powiatu: Józef Jaworski.

Program obchodów rozpoczął koncert melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestr Dętych ze Słopnic i Dobrej, występ Związku Podhalan Oddział Białych Górali w Słopnicach, a następnie prezentacja historyczna w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. W dalszej części miała miejsce część artystyczna w wykonaniu uczniów ZPO w Słopnicach oraz odegranie Hymnu Narodowego i wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Tradycyjnie kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem przez przybyłe delegacje. Po ceremonii złożenia kwiatów i zapalenia zniczy została odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Piękną oprawę muzyczną wykonał Zespół Regionalny Jurkowianie, a Słowo Boże wygłosił proboszcz Parafii Dobra ks. Wojciech Sroka.

Słowa szczególnego podziękowania padły w kierunku Pani Wandy Półtawskiej, która podczas II wojny światowej więziona była w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbruck, bliska przyjaciółka Jana Pawła II, człowiek legenda. Po zakończonej mszy św. zaproszono wszystkich na ciepły posiłek i wspólne świętowanie jakże wyjątkowej rocznicy.

Fotogaleria Gmina Dobra

 

GMINA TYMBARK

Również 11 listopada mieszkańcy Gminy Tymbark świętowali obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny. Następnie wszyscy licznie zgromadzeni przemaszerowali na tymbarski rynek, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Odśpiewano, wraz z Chórem parafialnym w Tymbarku, przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej Tymbarski Ton, Mazurka Dąbrowskiego.  Kolejnym punktem uroczystości był Apel Poległych przygotowany przez plutonowego ZS  Kacpra Kordeczkę z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku i złożenie, przez młodzież strzelecką z jednostek 2007 Tymbark i 3303 Limanowa, wieńca od Wójta i Rady Gminy oraz od Starosty Limanowskiego Jana Puchały na grobie Legionisty Józefa Marka. Podsumowaniem uroczystości, a jednocześnie całorocznych gminnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę był koncert patriotyczny przygotowany prze Grupę Młodzieżową Tymbark.

Fotogaleria Gmina Tymbark 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij