Zaproszenie na wykład „W przededniu wybuchu Wielkiej Wojny. Mszana Dolna w 1914 roku”

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w mszanie Dolnej- plakat informacyjny, zaproszenie na wykład otwarty "W przededniu wybuchu Wielkiej Wojny. MMszana Dolna w 1914 roku.

26 listopada 2021 r. o godzinie 15:00 w sali obrad Urzędu Miasta w Mszanie Dolnej odbędzie się wykład Michała Wójcika pt. „W przededniu wybuchu Wielkiej Wojny. Mszana Dolna w 1914 roku” organizowany Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej.

Wydarzenie ma na celu prezentację wiadomości na temat Mszany Dolnej w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny, ponieważ, jak zaznaczają Organizatorzy, rzadko rozmawiamy o tym mieście przed pierwszą wojną światową, gdy stolicą był jeszcze Wiedeń a władcą „Cysorz”. Faktem jest natomiast, że w1914 roku Mszana Dolna stała się ważnym miejscem na mapie powstawania Legionów Polskich. To tutaj został rozwiązany Legion Wschodni oraz zaprzysiężony 3. Pułk Piechoty, który stał się bazą dla II Brygady Legionów.

Okazją do spotkania jest świętowana niedawno 103. rocznica odzyskania Niepodległości oraz zbliżająca się rocznica bitwy pod Limanową.

Po wykładzie odbędzie się spotkanie członków PTL.

Michał Wójcik – ekonomista, polonista oraz historyk-regionalista. Autor projektu „Mszana Dolna na starych fotografiach”. Wiceprezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego. Członek stowarzyszeń: PTL i „Podgórze.pl”. Autor artykułów poświęconych historii Mszany Dolnej. Obecnie pracuje nad monografią dziejów Mszany Dolnej w dobie galicyjskiej oraz opracowaniem historii sportu w naszym mieście.

 

źr. UG Mszana Dolna

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content