Wakacyjny weekend w Powiecie Limanowskim – wydarzenia kulturalne, sportowe i turystyczne

11 lipca 2024 r.

Przed nami kolejny wakacyjny weekend. Zapraszamy na przegląd wydarzeń kulturalnych i turystycznych,  które w dniach od 12 do 14 lipca br. odbywać się będą na terenie Powiatu Limanowskiego.

• Piątek 12 lipca 2024 r.:
  1. „Regionalne Smaki Powiatu Limanowskiego”- edycja 2024:

Zachęcamy do udziału w kolejnej odsłonie akcji „Regionalne Smaki Powiatu Limanowskiego”, wspierającej promocję tradycji kulinarnych oraz dorobku KGW.

Na rynku w Limanowej w najbliższy piątek gościć będziemy Koło Gospodyń Wiejskich z Łososiny Górnej. Stoisko koła dostępne będzie w godzinach od 9:00 do 13:00. Można tam nabyć i skosztować tradycyjnych przysmaków, z których słynie regionalna kuchnia, a także poznać działalność Koła Gospodyń z Łososiny Górnej.

1. Plenerowe Kino Letnie w Dobrej:

O godzinie 20:30 w Parku Małachowskich w dobrej odbędzie się kolejny z cyklu letnich seansów filmowych

• Sobota 13 lipca 2024 r. – niedziela 14 lipca 2024 r.
  1. Dni Limanowej 2024:

W najbliższą sobotę oraz niedzielę na placu przed Limanowskim Domem Kultury od godziny 17 odbywać się będą wydarzenia w ramach corocznego święta miasta – Dni Limanowej. Na uczestników wydarzenia czekać będą atrakcje  m.in. występy i pokazy artystyczne, gry i zabawy dla najmłodszych oraz koncerty. Gwiazdami tegorocznych dni Limanowej są zespoły Mała Armia Janosika oraz Enej. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie : www.miastolimanowa.pl, www.ldk.limanowa.pl oraz na zamieszczonym poniżej plakacie:

1. Dni Mszany Dolnej

Miasto Mszana Dolna wspólnie ze Ochotniczą Strażą Pożarną w Mszanie Dolnej i Powiatem Limanowskim zapraszają na dwudniowe wydarzenie, które odbywać się będzie na placu targowym w Mszanie Dolnej.  W programie m.in.: wesołe miasteczko, sobotnie koncerty, niedzielne występy, wydarzenia sportowe oraz niedzielny XVI Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Władysława Jerzego Żądło.

Szczegółowe informacje i plan wydarzenia dostępny jest na plakacie:

1. W niedzielę 14 lipca Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej wraz z Gminą Słopnice, Krakowskim Klubem Seniorów Lotnictwa, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Aeroklubem Podhalańskim Łososina, Stowarzyszeniem Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, którego dyrektor dr hab. Filip Musiał, objął honorowy patronat nad tymi uroczystościami zapraszają na stoki Dzielca, gdzie odbędzie się inscenizacja historyczna w 80 rocznice zrzutów alianckich dla Armii Krajowej.

Program wydarzenia:

9.30-11.00 – możliwość zwiedzania Izby Historycznej im. 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej mieszczącej się w remizie OSP w Słopnicach Górnych,

11.15 – zbiórka na parkingu pod kościołem w Słopnicach Górnych. Wyjście ścieżką edukacyjno-historyczną im. kpt. Juliana Krzewickiego ps. „ Filip ” na zrzutowisko „Sójka” na Dzielcu,

11.45 – przywitanie zaproszonych gości; upamiętnienie poległych lotników alianckich oraz żołnierzy 1. PSP AK – minuta ciszy, odegranie utworów: „Śpij kolego” i „Cisza”, złożenie wiązanek przed obeliskiem upamiętniającym lotników alianckich, krótka historia zrzutowiska „Sójka”,

– przelot samolotów z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna,

– przelot latających eksponatów Muzeum Lotnictwa Polskiego,

– „Powroty Cichociemnych” – zrzut desantu skoczków spadochronowych,

– wręczenie podziękowań,

– słodka niespodzianka dla najmłodszych (zrzut cukierków),

– prezentacja wyrobów artystycznych o tematyce lotniczej (stoisko artysty – malarza Roberta Firszta ), gier edukacyjnych (stoisko Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie), wyposażenia i uzbrojenia wojsk powietrzno-desantowych, lotnictwa wojskowego, żołnierza polskiego z września 1939 roku, historii polskiego lotnictwa (Stowarzyszenia : GRH „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi, Stowarzyszenia im. 16. Pułku Piechoty, 8.  Baza Lotnictwa Transportowego – Balice, 6. Brygada Powietrznodesantowa, 114. Batalion Lekkiej Piechoty Górskiej Wojsk Obrony Terytorialnej Muzeum Lotnictwa Polskiego) oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Odział Krakowski.

16:00 – podsumowanie imprezy, poczęstunek, zakończenie.

1. XIV edycja akcji „Odkryj Beskid Wyspowy – wędrówka na Luboń Wielki i Trupielec
  • 13 lipca (sobota) – Luboń Wielki (wędrówka nocna)

Trasa: Rabka-Zaryte (zbiórka godz. 20.00 parking przy wyciągu narciarskim) – szlak zielony Luboń Wielki – szlak zielony Rabka-Zaryte

• 14 lipca (niedziela) – Trupielec

Trasa: Dobczyce (zbiórka godz. 8.00 parking przy Kościele) – szlak żółty i szlak niebieski – Kacza Góra – Ostrzysz – Trupielec – szlak niebieski – Czasław.

1. XI Festiwal Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

W niedzielę 14 lipca przy Hali Widowiskowo – Sportowej w Kamienicy  odbędzie się XI Festiwal Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. W ramach festiwalu odbędzie się Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW Gminy Kamienica. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie.16.00.

Zapraszamy na wakacyjny weekend pełen wydarzeń w Powiecie Limanowskim.

źr. UG Dobra, Miasto Limanowa, Limanowski Dom Kultury, Odkryj Beskid Wyspowy