
27 marca 2025 r.
26 marca 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Limanowej odbyła się konferencja pn. „Energia w Naszych rękach: Praktyczne strategie zapewnienia taniej, bezpiecznej energii dla samorządów”, skierowana do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu Powiatu Limanowskiego.
Spotkanie otworzył Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, który przywitał zaproszonych gości, podkreślając znaczenie współpracy i edukacji w zakresie nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
– W obliczu rosnących kosztów energii oraz wyzwań związanych z ochroną środowiska, wspólne poszukiwanie praktycznych i lokalnych rozwiązań energetycznych staje się nie tylko koniecznością, ale i szansą na rozwój samorządów. Dzisiejsza konferencja ma na celu przybliżenie tych możliwości – zaznaczył Starosta.
W wydarzeniu udział wzięli: Wicestarosta Ewa Filipiak, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, Członkowie Zarządu Powiatu Wojciech Włodarczyk oraz Józef Jaworski, Dyrektorzy Wydziałów Starostwa, pracownicy Starostwa oraz przedstawiciele gmin z terenu powiatu limanowskiego.
W ramach konferencji przeprowadzono dwa specjalistyczne wykłady szkoleniowe:
„Analiza i ocena możliwości utworzenia spółdzielni energetycznej/klastra energetycznego” – wykład wygłoszony przez prof. dr hab. inż. Waldemara Skomudka
„Społeczności energetyczne – aspekty techniczne” – prelekcja prof. dr hab. inż. Zbigniewa Hanzelki
Obaj wykładowcy są specjalistami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, związanymi z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej oraz Katedrą Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii.
Podczas spotkania uczestnicy mogli poszerzyć wiedzę o społecznościach energetycznych, które stanowią realną szansę na rozwój lokalnej samowystarczalności energetycznej, poprawę efektywności energetycznej i bardziej zrównoważone zarządzanie energią. To rozwiązania, które mogą przynieść korzyści zarówno mieszkańcom, przedsiębiorcom, jak i jednostkom samorządowym.
Konferencję zorganizowano w ramach realizacji projektu LIFE- IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii w województwie małopolskim”.