Uroczystości patriotyczne w powiecie limanowskim

11 lipca br. w powiecie limanowskim odbędą się dwa wydarzenia o charakterze patriotycznym. Pierwsze z nich to obchody 78 rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Drugie to uroczystości religijno – patriotyczne na górze Korab w Jaworznej, które rozpocznie Msza Święta w intencji ojczyzny w roku beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

O godzinie 7:30 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej odbędzie się  Msza Święta odprawiona w intencji ofiar Rzezi Wołyńskiej, czyli akcji masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Po liturgii przy tablicach katyńskich pod symbolicznym krzyżem  upamiętnionym ofiary terroru na Wołyniu zostanie odmówiona modlitwa za pomordowanych oraz zapłoną znicze pamięci.

 

O godzinie  15:00 na górze Korab w Jaworznej (gmina Laskowa) przy cmentarzu wojennym nr 359, odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny. To miejsce pamięci poświęcone jest żołnierzom frontu I wojny światowej, którzy zginęli w rejonie Korabia na początku grudnia 1914 w czasie walki stoczonej przez oddział wojsk austro-węgierskich. Po mszy świętej nastąpi złożenie zniczy na grobach żołnierskich. Organizatorzy przygotowali także pokaz wojskowy w wykonaniu żołnierzy Grupy Rekonstrukcyjnej „Kasztanka” oraz konkurs wiedzy o Prymasie Tysiąclecia – kard. Stefanie Wyszyńskim. Ponadto w programie przewidziano również poczęstunek dla uczestników, występy zespołów artystycznych i wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Ofiary zebrane podczas Mszy Świętej będą przeznaczone na działalność Misyjna ks. Kazimierza Bukowca posługującego na Madagaskarze.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content