listopad 2024
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

listopad 2024
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800


Będą rządowe środki na zakup laptopów dla uczniów i nauczycieli

Zdalna nauka, program, dofinansowanie do zakupu sprzetu - zdjecie - chłopiec przy komputerze

Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, aby uczniowie i nauczyciele jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że już od przyszłego tygodnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu elektronicznego. Jeśli nie chcą czekać, już teraz mogą kupować sprzęt – pieniądze zostaną im zwrócone.

Komisja Europejska poparła nasz pomysł, by zaoszczędzone do tej pory – w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – środki przekazać na zakup sprzętu dla szkół. A oszczędności jest sporo – ponad 180 milionów złotych. Nie chcemy czekać. Dlatego od najbliższej środy (1 kwietnia) samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba – także na mobilny dostęp do internetu. – czytamy na rządowym portalu gov.pl

Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak będzie wyglądała procedura? Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat. Na jakie kwoty można liczyć? Już dziś wiemy, że będzie to nie mniej niż 40 tysięcy złotych na samorząd. Co więc powinni zrobić teraz włodarze gmin i powiatów? Przede wszystkim oszacować potrzeby.

Drugi krok – rozpocząć zakupy. Wydatki można już ponosić, wnioski zaczniemy przyjmować od 1 kwietnia. Nie wskazujemy parametrów sprzętu, zależy nam na tym, by samorządy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów.

Kolejny krok – to wniosek do CPPC.

Nie potrzeba wkładu własnego. Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Celem programu jest eliminowanie różnic w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek dotąd.  Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Aby tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe konieczna była zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami. A ta była błyskawiczna – Ministerstwo Cyfryzacji otrzymało ją w jeden dzień.

Środki przeznaczane na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli pochodzą z budżetu Unii Europejskiej.

Pomoc w wyposażeniu w niezbędny sprzęt i dostęp do sieci nie jedyny program, mający wesprzeć zdalną edukację. Już wcześniej od 15 marca uruchomiony został portal www.gov.pl/zdalnelekcje, gdzie nauczyciele, rodzice i uczniowie znajdą materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania.

 

źródło: gov.pl

image_pdfimage_print

Udostępnij

[ssba-buttons]
Skip to content