Cisowy Dział – Perła Powiatu Limanowskiego

Cisowy Dział - Perła Powiatu Limnaowskiego Edycja 2020

Cisowy Dział w Gminie Łukowica uzyskał tytuł „Perły Powiatu Limanowskiego 2020”. W organizowanym przez Powiat Limanowski plebiscycie Cisowy Dział wygrał głosowanie internetowe, zdobywając największą liczbę głosów. Ta urokliwie położona przełęcz w masywie Modyni oddzielająca Powiat Limanowski od Nowosądeckiego o każdej porze roku przyciąga turystów swoimi wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, klimatem oraz historią.

Ulokowany pomiędzy dwoma wzniesieniami – Małą Modynią (936 m n.p.m.) i Jasieńczykiem (836 m n.p.m.), Cisowy Dział posiada piękną panoramę i stanowi wspaniały punkt widokowy.  Z jednej strony widok na Młyńczyska, z drugiej na Kicznię i okoliczne góry Beskidu Sądeckiego zapewniają zawsze wyjątkową ucztę dla oczu, odskocznię od pędu codzienności i wielkomiejskiego zgiełku.

Miejsce to ma też związek z dramatyczną  historią II Wojny Światowej i ruchem partyzanckim aktywnie działającym już podczas wojny w rejonie limanowszczyzny. Świadectwem dziejowych wydarzeń jest kapliczka z obrazem Matki Boskiej – wotum dziękczynne za uratowanie od śmierci partyzanta, dowódcy Batalionów Chłopskich Ambrożego Pietrzaka ps. „Słowik”.

Na Cisowym Dziale wznosi się również  metalowy krzyż o wysokości 13 m. Znajdują się tam także murowane w kamieniu stacje drogi krzyżowej. Co roku Górale Łąccy oraz pielgrzymi spotkają się na przełęczy, aby wziąć udział we Mszy Świętej w oprawie góralskiej, odprawianej ku pamięci św. Papieża Jana Pawła II. Nabożeństwo odbywa się w drewnianej, zadaszonej kaplicy na wzniesieniu w Młyńczyskach.

Warto dodać, że przez przełęcz wiedzie szlak rowerowy. To prawdziwa gratka dla amatorów „dwóch kółek” i aktywnego wypoczynku.

Cisowy Dział, to szczególnie atrakcyjny punkt na turystycznej mapie Powiatu Limanowskiego i Gminy Łukowica. Warto odkryć tę malowniczą przełęcz, aby osobiście przekonać się, o zaletach, które zasłużenie zapewniły temu miejscu tytuł prawdziwej perły regionu. Wycieczka na Cisowy Dział z pewnością na długo zapisze w pamięci każdego miłośnika gór. Może też być znakomitą inspiracją dla kolejnych, wypraw po pięknych szlakach Beskidu Wyspowego.

 

fot.: Jerzy Opioła, młyńczyska&okolice/facebook

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content