Ćwiczenia Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego „Kostrza 2021”

11 września na masywie góry Kostrza odbyły się ćwiczenia taktyczno – bojowe Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego pod kryptonimem „Kostrza 2021”. Ćwiczeniom przewodniczył Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Wydarzenie obejmowało dwa epizody: pożar kompleksu leśnego oraz poszukiwanie i ewakuacja paralotniarzy na stokach góry. Do udziału w manewrach zadysponowane zostały zastępy z Jednostek Ratownictwa Gaśniczego Limanowa oraz samochody Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu limanowskiego. Głównymi celami ćwiczeń były m.in.: doskonalenie współpracy jednostek OSP oraz OSP KSRG w trakcie działań gaśniczych na dużym obszarze kompleksów leśnych,  poszukiwań i ewakuacji osób uwięzionych w koronach drzew oraz praktyczne doskonalenie umiejętności ratowników.

Łącznie w akacji wzięło udział ok 280 osób:
– 166 strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych
– 12 strażaków ratowników ( grupy ratownictwa wysokościowego)
– 15 strażaków z kompanii gaśniczej, oraz służby wspomagające:
– Starostwo powiatowe – 10 osób
– Nadleśnictwo Limanowa -10 osób
– Komenda Powiatowa Policji 20 osób.