Czerwona strefa – nowe zasady i obostrzenia

Grafika z wypisanymi powiatami objętymi obostrzeniami strefy czerwonej od 17 października. Mapa polski z zółtymi i czerwonymi strefami. Napis: nowe zasady bezpieczeństwa dla powiatów

Od 3 października br. Powiat Limanowski cały czas pozostaje w czerwonej strefie. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę 152 powiatów, w tym 11 miast wojewódzkich, które znalazły się w czerwonej strefie. Od soboty 17 października br. w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady z wyjątkiem ograniczeń dotyczących wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od poniedziałku 19 października br.

Nowe zasady i obostrzenia:

• W całej Polsce nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
  • W lokalach gastronomicznych na terenie czerwonej strefy musi przypadać przynajmniej 4 mkw na osobę, a klienci muszą mieć założone maseczki do momentu zajęcia miejsc przy stole. Strefa czerwona to także ograniczenie działalności lokali w ciągu dnia. Te będą działały od godziny 6 do 21. Po tych godzinach jedzenie może być dostarczane tylko na wynos.
  • Zmniejszy się także liczba osób w sklepach. Na jedną kasę może przypadać 5 osób.
  • Ograniczony zostanie także transport publiczny do 50 proc. miejsc siedzących,  30 proc. wszystkich miejsc w komunikacji.
  • W czerwonej strefie od 19 października będzie także obowiązywało ograniczenie zgromadzeń publicznych do 10 osób.
  • Czerwona strefa to również zakaz organizacji wesel i imprez okolicznościowych. Ten wejdzie w życie od 19 października.
  • Podczas uroczystości o charakterze religijnym przestrzeń dla jeden osoby musi wynosić 7 mkw.
  • Nauka w szkołach średnich i wyższych będzie odbywała się zdalnie. Wyjątkiem będą zajęcia praktyczne.
  • W czerwonej strefie wg. nowych obostrzeń  wydarzenia sportowe będą odbywały się bez obecności publiczności.
  • Wydarzenia kulturalne ograniczone zostaną do 25 proc. publiczności.
  • Czerwona strefa oznacza też zawieszenie działalności siłowni, aquaparków oraz basenów.

Grafika z napisem : nowe zasady bezpieczeńswa w strefie czerwonej od 17 października w strefie czerwonej. Wypisane punkty dotyczące gospodarki, życia społecznego, edukacji, kultury i sportu.