Delegacja Powiatowego Szpitala na uroczystości beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej

delegacja Powiatowego Szpitala w Limanowej ze sztandarem na zdjęciu przed Sanktuarium w Łagiewnikach

28 kwietnia 2018 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach  została wyniesiona na ołtarze miłosierna pielęgniarka  – bł. Hanna Chrzanowska. W uroczystości beatyfikacyjnej wzięła udział m.in. delegacja pracowników Szpitala Powiatowego w Limanowej, z dyrektorem Marcinem Radziętą na czele. Delegacja złożyła na ołtarzu Puszkę Liturgiczną ufundowaną przez pracowników limanowskiego szpitala.

W uroczystościach uczestniczyły pielęgniarki z całej Polski i zagranicy, lekarze, chorzy i ich opiekunowie, rodzina nowej błogosławionej oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Z Powiatowego Szpitala z Limanowej obecny był poczet sztandarowy  oraz przedstawiciele środowiska pielęgniarskiego, położniczego i lekarzy.

– Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej jest dla nas szczególnym wydarzeniem, większość pielęgniarek pracujących w naszym szpitalu ukończyło Liceum Medyczne im. Hanny Chrzanowskiej w Limanowej, czuliśmy się zobowiązani do czynnego uczestnictwa w tej podniosłej uroczystości – powiedziała jedna z pielęgniarek limanowskiego szpitala.

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej to wielka radość dla całego środowiska pielęgniarskiego, z którego wywodziła się nowa błogosławiona. Jak – Służba zdrowia otrzymała dzisiaj szczególną patronkę w niebie, a zarazem tak wspaniały wzór pełnej miłości i poświęcenia służby osobom chorym – podkreślił abp Marek Jędraszewski, a następnie zaznaczył, że stanowi to  wyraz uznania i trudu pielęgniarki, która jest przecież najbliżej pacjenta, udzielając mu wsparcia nie tylko medycznego, ale także duchowego.

Liturgii przewodniczył legat papieski kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

delegacja limanowskiego szpitala na czele z dyrektorem Marcinem Radziętą składa w darze Puszkę Liturgiczną ufundowaną przez pracowników

Bł. Hanna Chrzanowska  urodziła się 7 października 1902 r. Była pielęgniarką, działaczką charytatywną i pedagogiem. Prowadziła wykłady dla pielęgniarek, przygotowywała dla nich programy szkolne. Troszcząc się o duchowy i etyczny poziom pielęgniarek organizowała dla nich okresowe konferencje i doroczne rekolekcje, rozpowszechniając przy tym  „Rachunek sumienia pielęgniarki”.  Uznawana jest za pionierkę pielęgniarstwa domowego. Była zaangażowana w organizowanie opieki pielęgniarskiej w parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Współpracowała z ówczesnym metropolitą krakowskim Karolem Wojtyłą. Dzięki staraniom Hanny Chrzanowskiej upowszechnił się zwyczaj wizyt duszpasterskich  w domach ciężko chorych pacjentów. W latach 1929-39 redagowała miesięcznik „Pielęgniarka Polska” – pierwsze w Polsce czasopismo zawodowe dla pielęgniarek. Uczestniczyła także w pracach nad przygotowaniem Ustawy o pielęgniarstwie, uchwalonej przez Sejm w 1935 r. – uznawanej za jedna z najlepszych na świecie. Zmarła w Krakowie 29 kwietnia 1973 r., a cały swój dobytek przekazała chorym.

 

źr.oprac./zdj.: www.szpitallimanowa.pl

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content