Dom Spotkań z Historią w Żmiącej oficjalnie otwarty!

Urszula Nowogórska,Księża,Przedstawiciel Zespołu Regionalnego w Domu Spotkań z Historią w Żmiącej oficjalnie otwarty!

9 maja, w Żmiącej oficjalnie otworzył swe podwoje Sądecki Dom Spotkań z Historią Fundacji Sądeckiej. Inauguracją jego działalności była wystawa „Wieś sądecka w poszukiwaniu miejsca w historii” oraz seminarium „Odwieczny Naród – wieś małopolska w czasach konfrontacji kultur” z udziałem zaproszonych gości.

Żmiąca to wieś tak niezwykła, nie tylko z powodu swego przepięknego położenia i widocznych sukcesów jej pracowitej społeczności. Życie i historię mieszkańców Żmiącej już od początku XX wieku z wielkim oddaniem opisują badacze naszych dziejów.

Autorem najnowszej monografii „Odwieczny naród” jest prof. Michał Łuczewski, który z perspektywy chłopów ze Żmiącej opowiedział historię Polski od średniowiecza po współczesność.  I to on właśnie był jednym z gości seminarium.

W trakcie seminarium „Odwieczny Naród – wieś małopolska w czasach konfrontacji kultur” odbyło się wiele rozmów. O Żmiącej pomiędzy historią a nowoczesnością z prof. Michałem Łuczewskim rozmawiał Jan Maria Rokita.

Na pytanie: jaki powinien być nowoczesny patriotyzm Polaków, próbowali znaleźć odpowiedzi dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Ks. Józef Trela, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żmiącej w latach 1991–2013 i Leszek Zegzda, radny Nowego Sącza i były wicemarszałak Województwa Małopolskiego dyskutowali zaś o wierze jako fundamencie patriotyzmu.

Seminarium zakończy panel dyskusyjny „Odwieczny Naród – wieś małopolska w czasach konfrontacji kultur”, w którym udział wziął również Józef Jaworski Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego przekazują gratulację i podziękowania od Zarządu Powiatu Limanowskiego.

 

Źródło, fot. Sadeczanin.info

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content