listopad 2024
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

listopad 2024
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800


Dożynkowe uroczystości w gminach powiatu limanowskiego

Dożynki 2019

Sierpień to czas, w którym w wielu gminach naszego powiatu odbywają się uroczystości dożynkowe. Również w tym roku nie mogło zabraknąć tradycyjnych imprez związanych ze świętowaniem zbiorów.  W minionym tygodniu gminy Laskowa, Łukowica oraz Dobra zorganizowały tradycyjne dożynki. Było odświętnie, smacznie oraz kolorowo, a każda z gmin zadbała o to by ich goście miło i ciekawie spędzili czas.

15 sierpnia „Święto Plonów” w gminie Laskowa, rozpoczęło się przemarszem barwnego korowodu dożynkowego z parkingu do Kościoła, po czym nastąpiło uroczyste poświęcenie wieńców dożynkowych, przygotowanych przez wszystkie sołectwa Gminy Laskowa. Następnie rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana w intencji rolników Gminy Laskowa, sprawowana w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej, którą odprawił Proboszcz Parafii Laskowa ks. Prałat Andrzej Wanat, w asyście księży sprawujących posługę w Parafiach Gminy Laskowa. O oprawę muzyczną podczas Mszy Świętej zadbała Parafialna Orkiestra Dętą z Laskowej.

Orkiestra wraz z Grupą Rekonstrukcyjną „Kasztanka” z Laskowej poprowadziła korowód, który udał się na plac dożynkowy, gdzie Starostowie Dożynek Teresa Hojda i Krzysztof Sajdak, obdarowali Wójta Gminy Laskowa Piotra Stacha chlebem, miodem, winem i koszem owoców – symbolami tegorocznych plonów. O bezpieczeństwo podczas przemarszu barwnego korowodu dożynkowego z kościoła na stadion zadbali druhowie z OSP Laskowa

Dozżnki LaskowaPo powitaniu i przemówieniach zaproszonych gości odbył się XXII Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych. Jak co roku przygotowano wspaniałe kompozycje, które oceniła komisja konkursowa w składzie: Maria Brylak – Załuska – etnograf, Joanna Hołda – etnolog Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Zofia Szewczyk – pracownik MODR – PZDR w Limanowej. Autorom dziewięciu najpiękniejszym wińcom dożynkowym: z Laskowej, Jaworznej, Kamionki Małej, Kobyłczyny, Krosnej, Sechnej, Strzeszyc przyznano nagrody, a wieniec ze Strzeszyc wytypowano XXI Dożynki Województwa Małopolskiego w Zakliczynie, które odbędą się 01 września 2019 roku. Wszystkie Grupy Wieńcowe otrzymały stosowne dyplomy i nagrody pieniężne, które wręczyli: Piotr Stach – Wójt Gminy Laskowa, Anna Gurgul – Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa, Zofia Bukowiec Wicerzewodnicząca Rady Gminy Laskowa, Jerzy Rosiek Vice Przewodniczący Rady Gminy Laskowa oraz Dorota Stanisławczyk – Radna Rady Powiatu Limanowskiego.

Poczęstunek i regionalne smakołyki zapewniły z KGW Laskowa, oraz dziewczęta z grupy młodzieżowej działającej przy Parafii Laskowa.

Dużo pozytywnych emocji wzbudziły występy artystyczne: dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej pod opieką Pani Dyrektor Moniki Miś i Pani vice Dyrektor Bożeny Orzeł, Grupy Obrzędowej przy KGW Laskowa z programem „Przed Łodpustom na Matko Błosko Zielno” w reżyserii Pani Michaliny Piechura oraz spektakl grupy teatralnej „Na Zawołanie” w przedstawieniu „Ocalić od Zapomnienia”, pod kierownictwem Pani Teresy Ryś.

Gwiazdą wieczoru była Kapela Ciupaga, która porwała i rozbawiła publiczność w Laskowej. Całość zakończyła wieczorna zabawa plenerowa z zespołem Teqila Band.

Impreza, która prowadził – jako konferansjer – Marian Wójtowicz cieszyła się dużym zainteresowaniem tak wśród mieszkańców, jak i turystów.

Święto Plonów Słopnice 2019Również 15 sierpnia miało miejsce Święto Plonów Ziemi Słopnickiej. W uroczystości  uczestniczyli przedstawiciele władz Powiatu Limanowskiego: Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga  Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskego Ewa Filipiak oraz radni powiatowi  – Jan Puchała, Grzegorz Wójcik oraz Bolesław Jania.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczął uroczysty korowód, który przeszedł z centrum Słopnic Dolnych do kościoła parafialnego pw. św. Jana Pawła II. Korowód współtworzyły delegacje miast partnerskich: austriackiego Giesshübl, słowackich Chlebnic, węgierskich Balkany i Zajta. Zagranicznych gości i mieszkańców Słopnic prowadzili także gospodarze uroczystości oraz delegacje z chlebami z tegorocznych zbiorów, które w tym roku przygotowali mieszkańcy osiedli: Plebańskie, Górne Plebańskie, Dzioł, Chodniki, Koprówinka, – Słopnice Dolne oraz Banachy, Barnasie i Szczepanowo – Słopnice Górne. W korowodzie uczestniczyły również ochotnicze straże pożarne, orkiestra Wiolin, dyrektorzy szkół, radni, sołtysi oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Słopnic.

Po oficjalnym otwarciu Święta Plonów Ziemi Słopnickiej 2019 przez gospodarzy: Wójta Gminy Słopnice – Adama Sołtysa i Starostę Powiatu Limanowskiego – Mieczysława Urygę, nastąpiło wręczenie wójtowi oraz staroście chleba z tegorocznych zbiorów. W trakcie imprezy prezes Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Janusz Młynarczyk wspólnie z organizatorami wydarzenia wypuścili białe gołębie. Ważnym punktem dożynek było poświęcenie, a po nim symboliczne otwarcie centrum rekreacyjno-sportowego.

Po oficjalnej części przyszedł czas na występy zespołów regionalnych m.in.: „Słopniczanie” oraz „Słopnicki Zbyrcok”, który zaprezentował program „Lenobranie”. Nastepnie mieszkańcy mogli posłuchać zespołu ze Śląska – Blue Dragonfly. Wszyscy zebrani mogli również obejrzeć koncert Pawła Gołeckiego, który zaprezentował swoje najpopularniejsze utwory. Ostatnim punktem programu był festyn taneczny przy muzyce disco.

Także Przyszowa,Świeto plonów - Przyszowa 2019 15 sierpnia zorganizowała doroczne święto plonów połączone w tym roku z Festiwalem Beskidzkie rytmy i smaki. Występy muzycznie i taneczne, a także  potrawy regionalne przygotowane przez panie z KGW w Przyszowej przyciągnęły do miejscowości duża liczbę uczestników. Po Mszy św. w intencji rolników i ich rodzin o godz. 16:00 rozpoczęły się oficjalnie uroczystości dożynkowe. Podczas części sportowej wręczono wyróżnienia dla klubu KS SOKÓŁ za awans drużyny seniorów do ligi okręgowej.

O to, by nie zabrakło również muzycznych emocji zadbały na scenie w Przyszowej zespoły regionalne: „Przyszowianie”oraz „Dolina słomki”, a także: orkiestra dęta „Echo Gminy Łukowica”, Męska Grupa Śpiewacza oraz Dziecięca Grupa tańca Nowoczesnego z Przyszowej i Kaniny. Gwiazdą wieczoru był zespół „Kumple Janosika”.

Ponadto goście przyszowskich dożynek mogli obejrzeć pokaz strażacki, a także wziąć udział w kiermaszach. Przygotowano tez atrakcje dla najmłodszych, którzy mogli m.in. spędzić czas na placu zabaw.

W dniświeto plonów - Dobra 2019u 18 sierpnia sprzyjająca pogoda i bogaty program tegorocznych dożynek przyciągnęły do Parku Małachowskich wielu mieszkańców gminy Dobra oraz turystów. Po mszy św. uczestnicy przeszli do parku, niosąc tradycyjne wieńce i dary dożynkowe. Widzowie obejrzeli występy zespołu ludowego ze Skrzydlnej, „Jurkowian”, dzieci ze Szkółki Muzykowania Ludowego, Koła Gospodyń Wiejskich z Porąbki, grupy „Senior+” z Dobrej oraz orkiestry dętej „Echo Podhala” z Limanowej. Gwiazdą wieczoru była kapela „Góralsi”.

Wśród samorządowców przybyłych na uroczystości znaleźli się m.in. Grzegorz Biedroń – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski, Ewa Filipiak Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego, radni powiatu limanowskiego Jan Puchała, Marian Wójtowicz i Czesław Kawalec. Oczywiście nie zabrakło Radnych Gminy Dobra na czele z wiceprzewodniczącą Rady Gminy Anną Mrózek, a także sołtysów z terenu Gminy Dobra.

Uroczystości dożynkowe w gminach powiatu limanowskiego już od lat zajmują bardzo ważne miejsce w kalendarzu lokalnych wydarzeń, o czym świadczy bardzo wysoka frekwencja podczas wydarzeń zorganizowanych w Słopnicach, Laskowej, Dobrej oraz w Przyszowej.

 

źródła: UG Słopnice/UG Laskowa/ UG Dobra/ UG Łukowica,/ TV28

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

[ssba-buttons]
Skip to content