
3 marca 2025 r.
Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej zaprasza na wernisaż wystawy prac pn. ” Rodzinna Wystawa Kunickich Dziadkowie i wnuczki”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 6 marca 2025 r. o godzinie 17: 00 i będzie poświęcone twórczości państwa Marii i Krzysztofa Kunickich. Towarzyszyć im będą dwie ukochane i utalentowane artystycznie wnuczki – Mirella i Karina, których prace także będą prezentowane podczas tej wyjątkowej wystawy.Podczas wernisażu odbędzie się również prezentacja tomiku poetyckiego pt. „Z piórem i dłutem przez życie” autorstwa Krzysztofa Kunickiego.
Serdecznie zapraszamy w artystyczną podróż w świat rzeźby, haftu malarstwa, rysunku i słowa, a także rodzinnych więzi oraz sztuki łączącej pokolenia.
Wystawa będzie dostępna do zwiedzania w galerii Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej (ul. Rynek 25) do 28 marca br.
- Krzysztof Kunicki – urodził się w 1956 r. Mieszka i tworzy w Stroniu. Jest samoukiem. Już jako 14-letni chłopiec prezentował swoją twórczość publicznie, biorąc udział w wystawie w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej oraz na Gminnym Przeglądzie Aktywności Kulturalnej. Od wielu lat tworzy rzeźby, płaskorzeźby, figurki i pamiątki o tematyce sakralnej i ludowej, głównie w drewnie Lipowym. Ukończył szkołę rolniczą oraz szkołę Cechu Rzemiosł Różnych w Limanowej gdzie zdobył tytuł mistrzowski jako cieśla.Tradycję zawodową artysta przejął po swoim ojcu, który założył przy domu pierwszy warsztat. Pierwszymi rzeźbami autorstwa pana Krzysztofa były małe pastuszki, niektóre zachowały się do dzisiaj, mimo iż liczą sobie ponad 50 lat. Oprócz rzeźby twórca zajmował się typowo rzemieślniczą działalnością – wykonywał drzwi, okna a także remontował narzędzia drewniane. Przez wiele lat prowadził również własną firmę, a na rzeźbiarstwo w tym czasie poświęcał głównie wieczory. Będąc obecnie na rencie, ma więcej czasu na działalność artystyczna, która pozostała jego wielka pasją.Twórca posiada osobny warsztat, odziedziczony po swoim ojcu, w którym znajdują się sprzęty potrzebne do obróbki drewna. Oprócz wszelkich niezbędnych akcesoriów rzeźbiarskich można tam znaleźć także stare, zabytkowe narzędzia. Do tworzenia swoich dzieł artysta wykorzystuje dłutka i noże, a niektóre z nich wykonał samodzielnie. Podobnie jak jego ojciec Pan Krzysztof zajmuje się również pszczelarstwem – posiada własną pasiekę i wykonuje ule.
- Maria Kunicka (ur. 1957) pochodzi z Mszalnicy. Tworzy prace techniką haftu gobelinowego o tematyce religijnej i świeckiej oraz haft regionalny (stroje lachowskie). Swoje umiejętności i talent artystyczny przejęła po mamie, która haftowała przez całe swoje życie gorsety, koszule, kamizelki i spodnie regionalne. Prace artystki można podziwiać na wystawie w PCIT oraz w domu państwa Kunickich w Stroniu.
- Mirella Korpacka (ur.2011) – uczennica VII kl. Szkoły Podstawowej w Świebodzinie k. Tarnowa. – Rysunek ołówkiem, rysunek węglem, malarstwo akrylowe. Uczestniczka i laureatka konkursów malarstwa i rysunku. Laureatka Nagrody Wójta Gminy Rzuchowa k. Tarnowa.
- Karina Kunicka (ur. 2014) uczennica IV kl. Szkoły Podstawowej w Stroniu. Tworzy obrazy techniką akrylową, pastele, rysunek ołówkiem. Wyróżniana podczas udziału w konkursach artystycznych w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, uczęszcza także na zajęcia kółka plastycznego.