Przed nami 49. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”

2 listopada 2023

Od 15 do 19 listopada 2023 r. odbywać się będzie 49. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” organizowany przez Limanowski Dom Kultury.  Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w naszym regionie, które nieprzerwanie od roku 1975 przyciąga  miłośników oraz entuzjastów kultury ludowej.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu pięciodniowe wydarzenie kulturalne zgromadzi w tym roku rekordową liczbę uczestników, ponieważ  wpłynęło aż 121 zgłoszeń, wśród których 19 to zespoły regionalne. Wzorem lat ubiegłych festiwal zgromadzi ponad 800 wykonawców z powiatu limanowskiego, którzy wystąpią podzieleni na kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Muzyki Ludowe, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi oraz Mistrz i Uczeń. Festiwal będzie również transmitowany online za pośrednictwem strony internetowej organizatora i patronów medialnych.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski oraz  Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa. Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa.

Inauguracja 49. edycji „Limanowskiej Słazy” nastąpi  15 listopada br. od godz. 15:00. Wtedy to  rozpoczną się zmagania konkursowe. Oficjalne otwarcie festiwalu zaplanowane jest o godzinie. 17:15, po czym będzie można podziwiać kolejne występy uczestników w dziewięciu kategoriach konkursowych.

W czwartek –  16.11 – przesłuchania rozpoczną się o godz. 14:00, w piątek o godz. 15:00, a w sobotę ponownie o godz. 14:00.

Organizatorzy zapraszają do udziału w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Krąg” ze Szczecina. Gość specjalny  „Limanowskiej Słazy” wystąpi w sobotę – 18.11 – o godz. 20:00.

W niedzielę  – 19.11 – o godz. 15:30 nastąpi zakończenie festiwalu. Wtedy też zostaną ogłoszeni tegoroczni  laureaci wydarzenia, a w finale zaprezentuje się  Grupa Dziecięca Zespołu Regionalnego „Limanowianie”.

Warto przypomnieć również, ze oprócz występów konkursowych,  festiwalowi tradycyjne towarzyszyć będzie kiermasz sztuki ludowej i rękodzielniczej, a także Wystawa „Pędzlem, dłutem, sercem” zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej we współpracy z Limanowskim Domen Kultury.

Poniżej  dostępny jest  program występów 49. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”:

Szczegółowy program występów i wszelkie informacje na temat festiwalu zamieszczane są na bieżąco na stronie organizatora: www.ldk.limanowa.pl oraz oficjalnym fanpage’u Limanowskiego Domu Kultury: www.fb.com/LimanowskiDomKultury.

Serdecznie zapraszamy !

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

49. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” uzyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal jest również  współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz MCK „Sokół” w Nowym Sączu.

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Kraków, Radio RDN Nowy Sącz, Gazeta Krakowska, portal limanowa.in oraz Telewizja Internetowa TV28.

Sponsorami festiwalu są: Bank Spółdzielczy w Limanowej, PBM Sułkowscy Sp.J., Fundacja Warbud – Warto pomagać, Limbudex, Kulinar, Gold-Drop, Electrical, Łomzik, Laskopol.

Partnerami Festiwalu są: Wójtowie gmin powiatu limanowskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej.

źr.: LDK Limanowa