„Historia na bicyklu” – powstała plenerowa wystawa edukacyjna przy Miasteczku Rowerowym w Tymbarku

10 września 2024 r.

W ostatnim czasie, w ramach projektu realizowanego przez Urząd Gminy Tymbark, przy niedawno oddanej do użytku ścieżce rowerowej Tymbark – Podłopień powstała nowa,  plenerowa wystawa historyczno-edukacyjna, poświęconą historii rowerów.

Ekspozycja prezentuje m.in. informacje na temat pierwszych projektów bicykli, dwu-u i trój-śladów oraz ich rozwój od XVIII do XIX w.. Można też obejrzeć rowery wojskowe z okresu II RP oraz modele popularne w czasach PRL. Nie zabrakło również prezentacji historii roweru górskiego oraz e – bicykla, czyli roweru elektrycznego.

Na podsumowującej planszy można zapoznać się natomiast z fotografiami wykonanymi na terenie Tymbarku, Zamieścia czy Piekiełka. Te niezwykłe obrazy uchwycone w kadrze, pochodzą z udostępnionych  przez mieszkańców fotografii z rodzinnych albumów.

Projekt powstał przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Nowym Targu. Scenariusz wystawy opracował Robert Kowalski.

Zachęcamy do odbycia podróży ścieżką rowerowa Tymbark – Podłopień oraz zapoznania się z najnowszą ekspozycją plenerową, która pozwoli prześledzić burzliwą historię  jednośladów.

źr.: UG Tymbark

[ssba-buttons]