II Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs Filozoficzny „#Odważ się być Mądrym # Sapere Aude”

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Limanowej oraz Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie zapraszają do udziału w Wojewódzkim Interdyscyplinarnym Konkursie Filozoficznym „#Odważ się być Mądrym # Sapere Aude!”. Jednym z patronów honorowych wydarzenia jest Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Konkurs ma charakter interdyscyplinarny. Jego program nawiązuje do wybranych zagadnień zawartych w podstawie programowej przedmiotów: języka polskiego, religii, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz innych. Program Konkursu zawiera problemy i teksty, które pogłębiają edukację humanistyczną w jej filozoficznych aspektach.

Głównym celem konkursu jest rozwijanie samodzielnego, kreatywnego myślenia uczniów, formowanie ich wrażliwości poznawczej w duchu wychowania do wartości, motywowanie do pracy i rozwoju osobistego oraz wspieranie utalentowanych młodych ludzi z województwa małopolskiego. Idea Konkursu jest również owocem utrzymywanej od wielu lat pozycji lidera edukacji filozoficznej wśród szkół powiatu limanowskiego przez I Liceum Ogólnokształcącym. Władysława Orkana. Świadczą o tym liczne osiągnięcia uczniów na szczeblu ogólnopolskim uzyskane tytuły laureatów i finalistów Olimpiady Filozoficznej i innych konkursów o tej tematyce, współpraca z uczelniami wyższymi oraz realizowany przez  1 LO w Limanowej  projekt Uniwersytetu Pedagogicznego pt. „Filozofia ma sens”.

Głównym celem Konkursu jest ponadto rozwijanie samodzielnego, kreatywnego myślenia uczniów, formowanie ich wrażliwości poznawczej w duchu wychowania do wartości, z podkreśleniem personalizmu chrześcijańskiego, motywowanie do pracy i rozwoju osobistego oraz wspieranie utalentowanych młodych ludzi z województwa małopolskiego. Konkurs trwa od 1 grudnia 2022 r. do 4 lutego 2023 r. Finał Konkursu i uroczysta gala do 17 marca 2023 r. Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach wiekowych:

• uczniów klas IV – VI szkół podstawowych,
  • uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych,
  • uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych.

Do każdej kategorii wiekowej zaproponowane są odpowiednie formy wypowiedzi. Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs Filozoficzny „#Odważ się być Mądrym# Sapere Aude!” przeprowadzany jest w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Wszelkie informacje dotyczące przebiegu Konkursu zamieszczane będą na stronie internetowej Organizatorów oraz na profilu I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana  w Limanowej na Facebooku.
Regulamin oraz niezbędne dokumenty zgłoszenia można także pobrać poniżej.

regulamin-wojewodzkiego-filozoficznego-konkursu-sapere-aude-2023-2

zgoda-na-udzial-dziecka-w-konkursie-2023

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych

Dodatkowe informacje o Konkursie można uzyskać pod adresem:
I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Limanowej, ul. Orkana 1, 34-600 Limanowa
e-mail: filozofialimanowa@gmail.com, strona www : www. 1lo.limanowa.pl

Zapraszamy do udziału!