Kampania ekologiczno- informacyjna „Włącz Oszczędzanie” w Powiecie Limanowskim

W Polsce energia elektryczna w zdecydowanej większości pochodzi z procesu spalania węgla. Co za tym idzie, to wysokie ceny prądu ale i w dużej mierze zanieczyszczanie środowiska. Spalanie węgla w energetyce powoduje powstawanie emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz wytwarzanie dużej ilości stałych produktów ubocznych. Mimo tego, iż technologie spalania są wciąż doskonalone, to w dalszym ciągu jesteśmy w czołówce państw zanieczyszczających środowisko. Dlatego tak ważną rzeczą jest wypracowanie pewnych nawyków, które pozwolą nam mniej zużywać prądu, co w rezultacie wpłynie korzystnie nie tylko na nasze środowisko ale także na naszą ,,kieszeń’’.

Oto kilka zasad oszczędzania energii elektrycznej:

  1. Wykorzystuj światło dzienne
  2. Pamiętaj o wyłączaniu światła
  3. Wymień żarówki na energooszczędne
  4. Gotuj potrawy pod przykryciem
  5. Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu
  6. Uruchamiaj pełną pralkę i zmywarkę
  7. Nie przegrzewaj mieszkania
  8. Przy zakupie nowych urządzeń zwróć uwagę na ich klasę energetyczną (najbardziej energooszczędna klasa A)
  9. Nie otwieraj bez potrzeby lodówki, piekarnika podczas pieczenia
  10. Gotuj w czajniku elektrycznym tyle wody, ile potrzebujesz.

Oszczędzanie energii elektrycznej ma wymiar nie tylko  ekonomiczny ale i ekologiczny. Mniejsze zużycie energii to mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej spalin i gazów cieplarnianych. W efekcie mniejsze niszczenie warstwy ozonowej oraz ograniczenie zjawiska zmian klimatu.

Kampania informacyjno-edukacyjna w ramach realizacji Projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA ,, Wdrażanie Regionalnego Planu Działania dla Klimatu i Energii’’.

źr.: https://www.ekologia.pl/wiedza/poradnik/jak-oszczedzac/oszczedzanie-energii-informacje-przyklady-i-sposoby,11011.html

 

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content