Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej w limanowskiej Bazylice

Koncert muzyki klasycznej w limanowskiej bazylice

12 lipca w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej miał miejsce pierwszy koncert XXII Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. W wydarzeniu licznie wzięli udział miłośnicy muzyki klasycznej, którzy gromkimi brawami nagradzali wykonawców. Wśród słuchaczy był m.in. Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Podczas pierwszego koncertu słuchacze mieli okazję wsłuchać się w przepiękne utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu zespołu „La Tempesta”. Założony i dyrygowany przez Jakuba Burzyńskiego zespół, będący jednym z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zaprezentował arie i duety w stylu polskim z repertuaru austriackiego geniusza.

Zanim limanowską Bazylikę wypełniły melodie z Mszy i sonat Mozarta, słowo wstępne wygłosił ks. Stanisław Wojcieszak, który przybliżył sylwetkę austriackiego kompozytora i jak zawsze ciepło wypowiedział się na temat wydarzenia, które jak podkreślił, jest stałym elementem życia limanowskiej świątyni.

Podczas piątkowego koncertu nie zabrakło również wprowadzenia wygłoszonego przez Kierownika Artystycznego koncertów, Ireneusza Wyrwy. Poszczególne punkty programu natomiast zapowiadał dyrygent koncert – Jakub Burzyński, który w każdym z wykonywanych w piątek utworów wskazywał na polskie akcenty.

Koncert nie wybrzmiałby tak wspaniale bez udziału dwóch sopranistek – Katarzyny Bienias i Marty Mularczyk, które brawurowo wykonały partie solowe oraz w duecie.

To była prawdziwa uczta dla ucha! – powiedział o koncercie Starosta Limanowski Mieczysław Uryga – Dla wszystkich wykonawców XXII Koncertu składam gratulacje i najlepsze życzenia. Niech wykonywana przez Was muzyka służy ludziom i przynosi satysfakcję wykonawcom – mówił Starosta.

Koncert muzyki klasycznej - wykonawcy

Drugi koncert odbędzie się 16 sierpnia, podczas którego usłyszymy krakowskie FINESIS TRIO. Tworzące ten zespół artystki – Katarzyna Puch (sopran), Paulina Tkaczyk (klawesyn, flauto traverso) oraz Małgorzata Włodarczyk (gitara, lutnia) – przygotowały program ukazujący bogactwo europejskiej kultury muzycznej.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content