Konferencja z okazji Światowego Dnia Pracy Socjalnej

Światowy Dzień Pracy Socjalnej obchodzony był 20 marca, z tej okazji dwa dni później 22 marca Powiat Limanowski wraz z  Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej zorganizowali konferencję pn. „Znaczenie zasobów ludzkich w działaniach instytucji pomocy społecznej”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Powiatu Limanowskiego, pracownicy instytucji pomocy społecznej oraz mieszkańcy powiatu.

Konferencję pn. „Znaczenie zasobów ludzkich w działaniach instytucji pomocy społecznej”  rozpoczęła
Agata Zięba Członek Zarządu Powiatu, która w imieniu Zarządu Powiatu powitała gości. –  Dzisiejsze spotkanie jest okazją do spojrzenia na pracę socjalną jako na narzędzie, które promuje społeczne przemiany, służące do pomocy w odzyskaniu możliwości i zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie, wpływające na dobrostan mieszkańców powiatu limanowskiego wykazujących trudności w wielu obszarach życia – mówiła  zaznaczając przy tym, że konferencja jest dobrą okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk wzmacniających współpracę w zakresie realizacji wynikających z ustawy o pomocy społecznej.

Podczas konferencji zostały również podsumowane działania realizowane w listopadzie 2017 r. w ramach kampanii pn.: „Niebieska Wstążka” – Razem przeciw przemocy przez Dom Pomocy Społecznej w Szczyrzycu. Celem kampanii była realizacja własnych inicjatyw w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i otoczeniu. W ramach kampanii kładziono nacisk na jakość wykonywanej przez służby pomocy społecznej pracy na rzecz i dla dobra mieszkańców Powiatu Limanowskiego, zwłaszcza pod kątem przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szczególnym zaangażowaniem w prowadzone działania w ramach kampanii wykazali się mieszkańcy i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu.  Nagrodę dla Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu za szczególne zaangażowanie w przeprowadzeniu kampanii na ręce Dyrektor DPS Szczyrzyc Justyny Pazdan wręczyła Członek Zarządu Agata Zięba i Dyrektor PCPR Limanowa Monika Nawalaniec.

Podczas konferencji zaproszeni prelegenci omówili tematy związane z przeciwdziałaniem przemocy. Małgorzata Rusin –Terapeuta w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu przedstawiła temat „Przeciwdziałanie przemocy w Powiecie Limanowskim – podsumowanie działań w ramach kampanii „Niebieska Wstążka” Razem przeciw przemocy!”.

Agnieszka Kotara – Terapeuta w Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu wygłosiła wykład pn. „Istota terapii prowadzonej w domach pomocy społecznej”.

Mec. Marta Urbańska – Radca prawny zaprezentowała temat dotyczący prawnych aspektów przymusowego leczenia psychiatrycznego.

Dorota Stanisławczyk – pedagog, starszy pracownik socjalny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, mówiła o pracowniku socjalnym nie tylko jako o zawodzie, ale również jako o pasji i powołaniu do pracy z ludźmi.

Jerzy Gilewski – Przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych  i  Pomocy Społecznej wraz z Katarzyną  Podsiadło – Zastępcą Przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników  MOPS w Krakowie wygłosili prelekcję nt. zasad tworzenia Związków Zawodowych Pracowników Pomocy Społecznej.

Na zakończenie prowadzący konferencję Mateusz Pietrzak z Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości podziękował w imieniu organizatorów uczestnikom spotkania, prelegentom oraz osobom zaangażowanym w przebieg spotkania.

s

W wydarzeniu Powiat Limanowski reprezentowali: Agata Zięba członek zarządu powiatu, Marian Wójtowicz radny powiatowy, Justyna Tokarczyk dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości oraz Monika Nawalaniec Dyrektor PCPR Limanowa.

Galeria zdjęć na FACEBOOKU