Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych i Panien Niezłomnych w Kasince Małej

Uczennica podczas występu

2 marca 2018 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej obchodzono jedno z najmłodszych, a zarazem najsmutniejszych polskich świąt – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To jedna z najtragiczniejszych kart w dziejach naszego narodu – losy poległych i pomordowanych żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.

 

Uczniowie pod kierunkiem Joanny Kubowicz przypomnieli w programie artystycznym tragiczną historię żołnierzy, o których pamięć przez lata nie była przywoływana, a którzy z poświęceniem życia stawili opór próbie sowietyzacji Polski. Wysłuchaliśmy utworu „Idę dziś walczyć, mamo” w wykonaniu uczniów kl. IV oraz szczególnie wzruszającego występu gimnazjalistki Anny Filipiak, która zaprezentowała piosenkę „Jedna chwila” o heroizmie i poświęceniu Danuty Siedzikówny (Inki) – młodej dziewczyny, która za marzenia o niepodległej Polsce zapłaciła najwyższą cenę – informują uczestnicy uroczystości. Przejmująca recytacja Aleksandry Cieżak (kl. III gim.) wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę” z podkładem muzycznym doskonale oddała dramatyzm tamtych chwil.
Na zakończenie akademii głos zabrała Dyrektor ZPO – Anna Piwowarska, która podziękowała za przygotowanie tej niepowtarzalnej lekcji historii i godne uczczenie pamięci zapomnianych bohaterów.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content