Laureatka 30. Olimpiady Filozoficznej Dorota Banaś

W ubiegłym tygodniu w Warszawie, w gmachu Polskiej Akademii Nauk odbyło się ogłoszenie wyników 30. Olimpiady Filozoficznej, w której XII miejsce zajęła Dorota Banaś, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej.

Dorota Banaś jest uczennicą klasy III G o profilu humanistycznym. W dniu 14 kwietnia 2018r. broniła pracy Pt.” Jaką rolę w kształtowaniu obrazu świata odgrywają dzisiaj nauka, filozofia i religia (teologia)?”Egzamin ustny składał się z dwóch części: pierwszą stanowiła rozmowa z członkami komisji na temat pracy etapu szkolnego, drugą natomiast stanowiła analiza fragmentu tekstu źródłowego. Spośród 130 uczniów z całej Polski uczennica zajęła XII miejsce. Oznacza to dla naszej mistrzyni 100% punktów na egzaminie maturalnym z filozofii oraz wstęp na wydziały filozoficzne wyższych uczelni czy też dodatkowe punkty na inne kierunki studiów w całej Polsce. Laureatka może ubiegać się również o stypendium naukowe już na I roku na każdej uczelni.

Jak mówi Dorota Banaś „ Filozofia zmusza do zajmowania krytycznej postawy wobec zastanej rzeczywistości, jest sztuka argumentowania i dyskusji, poszerza perspektywę i sprawia, że na nowo odkrywamy pełnię człowieczeństwa oraz naszej moralności. Do poważnego zajęcia się filozofią zainspirowała mnie jej interdyscyplinarność oraz zajęcia w szkole. Jako pień, z którego wyrosły nauki szczegółowe, filozofia stanowi dla mnie ich spoiwo i pozwala wysnuwać wspólne wnioski na temat wiadomości z różnych dyscyplin. Wiedza staje się spójniejsza i daje wrażenie bycia bliżej prawdy.”

Laureatka interesuje się zarówno filozofią, jak i psychologią. Rok temu wygrała Turniej Wiedzy Psychologicznej miesięcznika „Charaktery”, a także Konkurs Filozoficzny Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych UP JP II, zyskując w ten sposób indeks i stypendium na I roku studiów. Wieloletni członek limanowskiego chóru Canticum Iubilaeum.

Uczennicy Dorocie Banaś życzymy dalszych sukcesów!

Źródło: tekst+ zdjęcia – I Liceum Ogólnokształcące w Limanowej