I Nagroda dla Zespołu Regionalnego „Limanowianie”
Nagrodzony w tym roku Zespół Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego działa nieprzerwanie od ponad 50 lat. Członkami zespołu są śpiewacy, tancerze i muzycy ludowi, którzy rozsławiają folklor Lachów Limanowskich w kraju i za granicą. Na repertuar zespołu składają się m.in.: melodie ludowe, obrzędy, zwyczaje, tańce regionu Lachów Limanowskich oraz przyśpiewki spisywane latami najpierw przez samego założyciela, a później dokonywane wraz z synem Leszkiem Mordarskim.
Przez ponad pół wieku w działalność artystyczną zespołu włączyło się blisko 400 osób, tworząc tym samym wielopokoleniową rodzinę. Zespół z Limanowej ma na swoim koncie wiele występów w kraju i za granicą, może pochwalić się również licznymi nagraniami radiowymi, czy występami w audycjach telewizyjnych.
II Nagroda dla Zespołu Regionalnego „Mogilanie”
Zespół Regionalny „Mogilanie” wraz z Kapelą działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach od ponad 35 lat. To wielopokoleniowa grupa osób, których łączy ze sobą wspólna pasja – zamiłowanie do folkloru. Od początku swojego istnienia zespół pielęgnuje folklor muzyczny i taneczny oraz stara się w sposób jak najwierniejszy pokazywać na scenie obrzędy i zwyczaje wsi podkrakowskiej. W swojej długoletniej historii zespół występował setki razy na scenach polskich i zagranicznych pełniąc rolę „ambasadora kultury polskiej”.
III Nagroda dla Zespołu Regionalnego z Łopusznej
Zespół Regionalny im. Ludwika Łojasa powstał w 1974 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej. Jego patronem jest legendarny skrzypek i gawędziarz ludowy, przez wiele lat związany z łopuśniańskim zespołem jako prymista kapeli. Od początku istnienia zespołem kieruje jego założycielka Stanisława Szewczyk, która zaszczepiła umiłowanie tradycji nie tylko w swoich dzieciach, ale i w trzech pokoleniach tancerzy z Łopusznej i okolic.
W swoich programach zespół przekazuje to, co dla niego najcenniejsze – pamięć i kultywowanie tradycji regionu. Wszystko poprzez pielęgnowanie i przekazywanie rodzimego śpiewu, tańca, muzyki, zwyczajów, czy obrzędów ludowych. Programy budowane na kanwie gromadzonych przez lata materiałów archiwalnych, przekazów ustnych, wywiadów z przedstawicielami najstarszego pokolenia mają ogromną wartość etnograficzną i edukacyjną oraz przyczyniają się do zachowania ciągłości tradycji.
Wyróżnienia trafiły do Kapeli Trzebuńskie Kliszczaki i Zespołu Regionalnego „Sami Swoi” z Przytkowic.
***
Przypomnijmy, że ustanowiona przez Samorząd Województw Małopolskiego Nagroda im. W. Orkana przyznawana jest nieprzerwanie od 2012 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej oraz za propagowanie idei regionalizmu.
Oprócz statuetek do wszystkich laureatów ósmej edycji trafiły też nagrody finansowe o łącznej wysokości 20 tys. zł.
źr.: UMWM