Mija sto lat od „Cudu nad Wisłą”. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920

W tym roku  obchodzone corocznie Święto Wojska Polskiego  połączone jest z ważną rocznicą stulecia bitwy warszawskiej.  15 sierpnia 1920 roku Armia Polska pod dowództwem Józefa Piłsudskiego zwyciężając natarcie Armii Czerwonej , obroniła niepodległość odrodzonego zaledwie dwa lata wcześniej Państwa, a w szerszej perspektywie udaremniła radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz zaprowadzenia „międzynarodowej rewolucji” .

Decydująca kampania  wojny polsko – bolszewickiej miała wpływ na losy Europy i Świata w burzliwym czasie tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, co oddaje nadane jej zwyczajowe określenie „Cud nad Wisłą”. Święto wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę tego wydarzenia, jako hołd dla sił zbrojnych naszego kraju obchodzone jest od 1923 roku. Od 1947 roku dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone 15 sierpnia.

Tradycyjnie w różnych miejscach kraju okazji Święta Wojska Polskiego organizowane są wydarzenia mające charakter patriotyczny. Do najważniejszych należy warszawska defilada wojskowa. W tym roku Oficjalne obchody 100. – lecia „Cudu nad Wisłą” rozpoczną się w piątek 14 sierpnia otwarciem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Tego samego dnia odbędzie się Apel Pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystość rozpocznie się o godz. 19.00.

Natomiast  15 sierpnia o godz. 9.30 w podwarszawskim Ossowie odprawiona zostanie msza święta  z udziałem Episkopatu Polski. Następnie o godz. 12.00 odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W dniach 14-15 sierpnia na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie można obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego. Ze względu na panujący stan epidemii podjęto decyzję o rezygnacji z tradycyjnej defilady. Natomiast o godz. 17.30 z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego w Warszawie wystartuje”lis” – balon (replika Montgolfiery) z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą. Pozostałe starty balonów będą odbywały się od 14 do 16 sierpnia z różnych punktów w stolicy. Wieczorem na stadionie PGE Narodowy odbędzie się pokaz multimedialny „1920. Wdzięczni bohaterom”.

W wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu artystów i setki rekonstruktorów, a także konie i pojazdy historyczne. O oprawę muzyczną zadba Orkiestra Polskiego Radia, a usłyszeć będzie można utwory Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko czy Michała Kowalonka. Nie zabraknie też tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych, które wykona chór Sound’nGrace. Na scenie wystąpią też Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski i Kasia Cerekwicka. LINK

Polski plakat rekrutacyjny z r.1920

Polski plakat rekrutacyjny z roku 1920

 

Również w Powiecie Limanowskim w Święto Wojska Polskiego odbędą się uroczystości upamiętniające najważniejsze zwycięstwo wojny polsko-bolszewickiej. o godz. 9.00 w limanowskiej Bazylice odprawiona zostanie uroczysta Msza Św., a o godz. 10.00 na limanowskim rynku odbędzie się historyczna uroczystość ponownego wmurowania i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Piłsudskiemu i bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego, walczącym o  niepodległą Polskę w latach 1918-1920. Tablica została ufundowana została przez limanowskich patriotów i 19 marca 1931 r. wmurowana na ścianie budynku dawnej Szkoły Powszechnej Męskiej w limanowskim rynku. W czasach PRL-u została zerwana, przetrwała próbę zniszczenia. W 2018 r. pamiątka ta, w hołdzie bohaterom Cudu nad Wisłą 1920 roku, została odnaleziona, następnie odrestaurowana -wkrótce odzyska swoje pierwotne, godne miejsce.

Świętując 100-lecie jednego z największych zwycięstw polskiego wojska oraz jednej z najważniejszych bitew w dziejach wspólnie oddajmy hołd bohaterom tamtych dni.

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content