Młodzież klas wojskowych z Tymbarku wzięła udział w obozie szkoleniowo – wypoczynkowym.

Obóz wypoczynkowo-szkoleniowy klas wojskowych ZS w Tymbarku

W dniach 24-30 czerwca 2019 r.  uczniowie klasy Ib o profilu wojskowym w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku przebywali na obozie szkoleniowo-wypoczynkowym, będącym zakończeniem programu szkolenia wojskowego w tym roku szkolnym. Kadrę obozu stanowili: Ppłk Dariusz Gizicki, Beata Kumórkiewicz, Krzysztof Przechrzta.

W pierwszym dniu nastąpił przejazd do krakowskiej jednostki wojskowej 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Po przyjeździe na teren jednostki zakwaterowano obozowiczów w namiotach typu NS. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie nowej sali tradycji oraz zapoznanie uczniów z przebiegiem treningu na ośrodku sprawności fizycznej.

Czas poobiedni wypełniony był treningiem strzeleckim z karabinków pneumatycznych z postawy leżącej i klęczącej.

Kolejne dwa intensywne dni w jednostce patronackiej (rozpoczynała je pobudka o g. 6.00 i poranna zaprawa fizyczna) wypełnione były zajęciami prowadzonymi przez instruktorów z 16 Batalionu Powietrznodesantowego z następującej tematyki: przeciwdziałanie zagrożeniom chemicznym, taktyka, terenoznawstwo, szkolenie medyczne, musztra, ćwiczenia strzeleckie z rozkładaniem i składaniem karabinka Beryl na czas.

Obóz wypoczynkowo-szkoleniowy klas wojskowych ZS w Tymbarku

We wtorek obozowicze zwiedzili muzeum lotnictwa w Krakowie – Czyżynach, a w dniu 27 czerwca po obiedzie i spakowaniu się nastąpiło przemieszczenie na nowe miejsce obozu położonego w malowniczej dolince w miejscowości Kobylany. Do wieczora rozstawiono namioty, przygotowano miejsce biwaku. Na zakończenie dnia rozpalono ognisko i pieczono kiełbasę.

W następnych dwóch dniach szkoleniowych uczniowie doskonalili swoje umiejętności z taktyki, terenoznawstwa (marsz na azymut) oraz ze wspinaczki linowej po skałkach doliny kobylańskiej. W piątek po obiedzie odbył się bieg terenowy.

Sobota i niedziela przeznaczone były na wypoczynek i zwiedzanie. W sobotę rano odbyły się zawody strzeleckie z karabinka pneumatycznego z postawy leżącej i klęczącej, w których najlepsza okazała się Marta Szetner zdobywając pierwsze miejsce. Potem obozowicze zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce, gdzie zwiedzano tzw. trasę górniczą. Po obiedzie i powrocie do miejscowości Kobylany w programie była piesza wycieczka do doliny Będkowskiej ze zwiedzeniem szczytu Sokolica.

Obóz wypoczynkowo-szkoleniowy klas wojskowych ZS w Tymbarku

Dzień wyjazdowy (niedziela) poświęcono na zwinięcie obozu oraz uporządkowanie terenu. Przed powrotem do Tymbarku był jeszcze czas na zwiedzenie muzeum Podziemia Rynku.

Pobyt na szkoleniu, był z pewnością cennym doświadczeniem dla uczniów klas wojskowych, które pozwoliło im na doskonalenie swoich umiejętności pod czujnym okiem profesjonalistów, a także na wspólne, ciekawe spędzenie czasu.

źródło : ZS im KEN w Tymbarku