Na górze Korab odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne

11 lipca na górze Korab – Jaworzna (727 n.p.m.), gdzie znajduje się cmentarz wojenny nr 359 będący miejscem spoczynku 33 żołnierzy poległych w I wojnie światowej, odbyły się uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w intencji Ojczyzny o godzinie 15:00. Liturgię celebrowali ks. Marek Bukowiec, Proboszcz Parafii Jaworzna ks. Marek Kita oraz ks. Józef Cieśla były Proboszcz Parafii Jaworzna, a jedna z intencji była poświęcona za dusze tragicznie zmarłego Marcina Króla, który od początku prowadził uroczystości na Korabiu.  Po mszy św. delegacje złożyły znicze na grobach żołnierzy poległych na froncie I Wojny Światowej. Asystę honorową podczas uroczystości pełniła Jednostka Strzelca nr 4202 pod dowództwem Starszego Inspektora Stanisława Dębskiego. Pomimo niespokojnej aury w regionie odbyły się wszystkie zaplanowane punkty programu zaplanowane przez organizatorów, w tym finał wiedzy o Słudze Bożym Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Duże wrażenie wśród obecnych wywołał pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej” Kasztanka” z Laskowej prezentując musztrę konną wraz pokazem repliki broni z czasów II wojny Światowej.  Jak co roku prowadzona była także zbiórka pieniężna na rzecz pracy misyjnej ks. Kazimierza Bukowca pracującego na Madagaskarze.

W uroczystości na Korabiu wzięli licznie udział mieszkańcy pobliskich wsi: Żmiącej i Jaworzyny, a także okolicznych miejscowości. Powiat Limanowski reprezentowali Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, Członek Zarządu Powiatu Józef Jaworski oraz radni powiatowi Marian Wójtowicz oraz Stefan Hutek.

źr./ fot.: Stowarzyszenie Kulturalno – Oswiatowe Ziemia Limanowska

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content