Inscenizacja historyczna na zrzutowisku „Wilga” w Szczawie

2 stycznia 2024 r.

Inscenizacja historyczna przeprowadzona 30 grudnia br. na zrzutowisku „Wilga”, na Polankach w Szczawie w 79. rocznicę zrzutów alianckich dla 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej zgromadziła wielu uczestników, a szczególnie pasjonatów historii.

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK we współpracy z Powiatem Limanowskim, gminą Kamienica, OSP Szczawa, a także emerytowanymi pilotami wojskowymi i cywilnymi zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz pasjonatami lotnictwa, pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Dolna, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991.

Inscenizacja upamiętniła zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem oraz desant skoczków spadochronowych – cichociemnych, dokonywane podczas dwumiesięcznych operacji zrzutowych: od nocy z 22/23 listopada (operacja „ Kazik 1”) aż do nocy z 28/29 grudnia 1944 roku.  W akcji zrzutów brało udział 8 samolotów – typu Halifax i Liberator – z elitarnego polskiego 301. Dywizjonu Ziemi Pomorskiej im. Bohaterów Warszawy, bazującego we włoskim Campo Cassale. Była to ostatnia operacja tego typu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej.

Podczas wydarzenia pod pomnikiem upamiętniającym zrzuty złożono również wiązanki i znicze .

źr./fot: SRH 1.PSP AK, TV28