Nabór do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej przystąpiło do realizacji programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

 

Środki pozyskane na realizację zadania: 1 424 095,44 zł.

 

Celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta (jako formy ogólnodostępnego wsparcia) dla:

osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Usługi asystenta w szczególności będą polegać na pomocy asystenta we:

wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
wsparciu uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Nabór uczestników do programu prowadzony będzie w okresie: 20.12.2024 r. – 27.12.2024 r.

W celu ubiegania się o przyznanie usług w ramach Programu należy złożyć do tut. Centrum następujące dokumenty:

KARTA ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU

OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA

KLAUZULA RODO

KLAUZULA MINISTERSTWO

AUTODIAGNOZA POTRZEB OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Do Zgłoszenia należy dołączyć kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności oraz w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej – kserokopię zaświadczenia lub wyroku Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego.

Kto może być Asystentem?

Zgodnie z założeniami edycji 2025 programu usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:

1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub
2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
3. wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego.

Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

Asystentem nie może być opiekun prawny oraz osoba faktycznie zamieszkująca razem z uczestnikiem programu.

Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Zgodnie z założeniami programu w edycji 2025 przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby:

  • osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich;
  • osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkujących i gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Powiat Limanowski zamierza realizować Program zgodnie z rozdz. IV ust. 27 pkt 3, tj. zatrudnić asystenta wskazanego przez uczestnika programu.

Więcej informacji o Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 można znaleźć >>TUTAJ<<

Liczba miejsc ograniczona.

UWAGA! Złożenie dokumentów nie jest równoznaczne z przyznaniem usług Asystenta !

Źródłem finansowania Programu są środki z Funduszu Solidarnościowego, którego główną ideą jest m.in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content