Narodowe Czytanie w Powiecie Limanowskim

Narodowe czytanie

Już w pierwszą sobotę września polskie biblioteki, instytucje kultury, domy Polaków i inne miejsca zamienią się w wielką czytelnię. To wszystko za sprawą akcji Narodowe Czytanie, która zachęca do lektury i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Uczestnikami w tym roku jest już 950 miejscowości, a wśród nich również Powiat Limanowski, na terenie którego Narodowe Czytanie rozpocznie się już w piątek 6 września w Mszanie Dolnej  a następnie 7 września w Szczawie.

W 2019 roku wszyscy będą czytać nowele polskie. Wybór został dokonany przez Parę Prezydencką wraz z obywatelami. Na liście lektur znalazło się osiem tytułów. Wśród nich:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka;
Katarynka – Bolesław Prus;
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
Orka – Władysław Stanisław Reymont;
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
Sachem – Henryk Sienkiewicz;
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Nasi rodacy będą czytać także poza granicami. W tym roku udział w akcji zgłosiły miasta takie jak: Melbourne (Australia), Christchurch (Nowa Zelandia), Chicago, Houston, Dallas (USA), Ottawa, Montreal (Kanada), Dublin (Irlandia), Haga (Holandia) i nie tylko.

Narodowe Czytanie na terenie Powiatu Limanowskiego będzie trwało dwa dni. 6 września zapraszamy  do Mszany Dolnej do Folwarku Stara Winiarnia natomiast 7 września zapraszamy do Szczawy do Pijalni Wód Mineralnych. Obu spotkaniom będą towarzyszyły występy zespołów regionalnych oraz występy wokalno-muzyczne.

Zapraszamy wszystkich do aktywnego włączenia się w akcję!

Plakat Narodowe Czytanie

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content