Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Święto 11 listopada jest bardzo istotnym elementem polskiego patriotyzmu, dlatego z tej okazji na terenie powiatu limanowskiego, samorządy przygotowały uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zobaczmy jakie wydarzenia patriotyczne czekają na Nas w poszczególnych gminach:

Miasto Limanowa:

pllakat1

 

Miasto Mszana Dolna, Gmina Mszana Dolna i Gmina Niedźwiedź:

plakat2

W Święto Niepodległości na trasie Nowy Sącz-Chabówka pojawi się specjalny historyczny pociąg retro. Skład retro złożony z lokomotywy parowej OKz32-2 z 1934 roku oraz odrestaurowanych, zabytkowych wagonów pasażerskich z I połowy XX wieku wyruszy z Nowego Sącza punktualnie o godzinie 10:30.

W Mszanie Dolnej pociąg zatrzyma się na stacji o godz. 15:23. Motywem przewodnim będzie rocznica odzyskania wolności przez Polskę. Pociągiem jechać będą grupy rekonstrukcji historycznych z okresu 1914-1918 ze szczególnym uwzględnieniem jednostek działających w regionie sądecko-limanowskim. Na stacji w Kasinie Wielkiej atrakcją będzie rekonstrukcja historyczna: pojmanie wrogiego żołnierza przez legionistów Józefa Piłsudskiego podczas postoju na stacji w Kasinie Wielkiej.

 

Gmina Laskowa:

plakat3

Gmina Słopnice i Gmina Dobra:

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy mieszkańców Gminy Słopnice do udziału w wydarzeniach związanych z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości, które już w najbliższych dniach będą miały miejsce na terenie naszej miejscowości.

Harmonogram wydarzeń i uroczystości o charakterze patriotycznym:

8 listopada 2018 r. (tj. czwartek), godz. 11.00 i 15.30

  • Uroczysta akademia w Zespole Placówek Oświatowych, połączona z rozstrzygnięciem gminnego konkursu „Drogi Polaków do Niepodległości”. Rozpoczęcie godzina. 11.00.
  • Wieczornica Patriotyczna w 100-lecie Odzyskania Niepodległości organizowana przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Słopnicach. Program: 15:30 –  różaniec w intencji poległych za Ojczyznę w kaplicy pod Mogielicą, 16:00 –  Msza św. w intencji Ojczyzny, 16:45 – Wieczornica Patriotyczna w Szkole Podstawowej Nr 4 w Słopnicach

9 listopada 2018 r. (tj. piątek) godz. 10.45 i 17.00

  • Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola,  połączony z inscenizacją i koncertem pieśni patriotycznych oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego o godzinie 11.11 w ramach akcji Rekord dla Niepodległej.
  • Wieczornica Patriotyczna pt. „Pisk Białego Orła” organizowana przez Szkołę Podstawową Nr 3 w Słopnicach.

11 listopada 2018 r. (tj. niedziela) godz. 11.30 i 17.00

  • Główne uroczystości religijno – patriotyczne z okazji 100- lecia  Odzyskania Niepodległości na Przełęczy Rydza – Śmigłego w Chyszówkach. W programie: koncert, prezentacja historyczna i msza św. w intencji Ojczyzny.
  • Koncert Patriotyczny w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości w wykonaniu chóru Cantus Enim. W programie pieśni patriotyczne i religijne w różnych akustycznych aranżacjach. U boku chóru wystąpi również Schola Dziecięca Boży Głos, działająca również przy parafii pod wezwaniem Św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach Dolnych. Koncert odbędzie się o godz. 17.00 na sali pod kościołem w Słopnicach Dolnych. Szczegóły

12 listopada 2018 r. (tj. poniedziałek) godz. 9.00
Trening marszo-biegowy na trasie Ścieżki Edukacyjno-Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Słopnicach. O trasie i historii związanej z tym miejscem opowie podczas biegania Paweł Sułkowski – Wiceprezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK w Słopnicach. Miejsce spotkania –  parking przy szkole podstawowej w Słopnicach Górnych. Zbiórka o godz. 9.00. Szczegóły.

plakat4

Gmina Tymbark:

plakat5

Oprac.na podst.: www.miasto.limanowa.pl, www.mszana-dolna.eu, www.niedzwiedz.iap.pl, www.laskowa.pl, www.slopnice.pl, www.tymbark.pl

Fot.: j.w.

image_pdfimage_print

Udostępnij