Obchody Święta Niepodległości w Powiecie Limanowskim

W tym roku, 11 listopada,  będziemy obchodzić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji również Powiat Limanowski włącza się w ogólnonarodowe świętowanie, a w gminach tradycyjnie organizowane są okolicznościowe wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

 

 

 

 

 

10 oraz 11. Listopada 2021 r. Miasto Limanowa organizuje dwudniowe obchody Święta Niepodległości, które rozpoczną się w środę (10.11.) mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele w Łososinie Górnej. Po niej nastąpi uroczysty apel poległych przy Pomniku Legionistów. O godzinie 16:00 w Limanowskim Domu Kultury rozpoczną się obrady uroczystej Sesji Rady Miasta.

11 listopada 2021 (czwartek) o godzinie 9: 00 na limanowskim rynku odbędą się obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości z udziałem grupy rekonstrukcyjnej Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej „Jabłoniec 1914”, Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Orkiestry „Echo Podhala”. O godzinie 11:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej zostanie odprawiona msza św. za Ojczyznę. Uroczystości zakończą się o godzinie 12:00 poczęstunkiem – bigosem wojskowym.

Pełny program dostępny jest na poniższym plakacie informacyjnym:

11 listopada Miasto oraz Gmina Mszana Dolna organizują wspólne obchody 103. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości , które rozpoczną się o godz. 11.00 od dziękczynnej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej

W programie uroczystości:

  • 10.15 – zbiórka Pocztów Sztandarowych przed Remizą OSP Mszana Dolna
  • 10.20 – Apel Poległych i wspólny przemarsz na cmentarz parafialny
  • 10.40 – złożenie wiązanek i zapalenie zniczy na mogiłach żołnierzy
  • 10.50 – przemarsz do kościoła
  • 11.00 – Msza Święta
  • 12.00 – śpiewanie pieśni patriotycznych, zainicjowane przez Orkiestrę Dętą OSP w Mszanie Dolnej

Również wspólne obchody Święta Niepodległości gmin:  Słopnice oraz Dobra odbędą się na przełęczy im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Chyszówkach.

11 listopada 2021 r. o godzinie 11: 20 rozpocznie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Orkiestr Dętych ze Słopnic i Dobrej. O godzinie 11: 45 uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia z Dobrej zaprezentują okolicznościowy program artystyczny, a o godzinie 12: 00 nastąpi apel poległych, wciągnięcie flagi narodowej na maszt, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem Spotkania Pokoleń na Przełęczy im. Marszałka E. Rydza – Śmigłego oraz odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny.

Spotkanie organizują: Gmina Słopnice, Gmina Dobra, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej oraz Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie.

Gmina Kamienica organizuje obchody Święta Niepodległości wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Parafią Przemienienia Pańskiego.

11 listopada o godzinie 14.30 Z placu OSP w Kamienicy nastąpi przemarsz do kościoła parafialnego, gdzie o godzinie 15.00 rozpocznie się uroczysta msza święta.

O godzinie 16: 00 pod Pomnikiem Grunwaldzkim nastąpi oddanie hołdu poległym i złożenie wieńców. Odbędzie się też wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej z Kamienicy

 

11 oraz 14 listopada również Wójt oraz Rada gminy Tymbark  zapraszają na Obchody Święta Niepodległości.

W czwartek, 11 listopada br. o godzinie 11.00 w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tymbarku zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Tuż po niej nastąpi przemarsz na tymbarski rynek, gdzie o 12: 00 nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu narodowego oraz m.in. złożenie wieńca pod Pomnikiem Orląt Lwowskich, a także program artystyczny uczniów SP w Zawadce.

14 listopada br. (niedziela) organizatorzy zapraszaną do Społecznej Szkoły Muzycznej I st. w Tymbarku na Koncert Patriotyczny z Muzyką Polską w wykonaniu Anny Toporkiewicz, Joanny Sochackiej oraz Wojciecha Dzwonkowskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16: 00 i będzie połączone z wręczeniem aktu nadania tytułu Zasłużony dla Gminy Tymbark ks. Prałatowi Józefowi Leśniakowi.

W programie Obchodów Narodowego Dnia Niepodległości w Gminie Łukowica, które rozpoczną się o godzinie 15:40 złożeniem wieńca pod pomnikiem w centrum miejscowości znajdą się m.in: Msza Święta w intencji Narodu Polskiego oraz mieszkańców Gminy Łukowica, o godzinie 16:00 w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Łukowicy oraz , o godzinie 17:00,  część artystyczna – koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry „Echo Gminy Łukowica” oraz Łucji Cięciel.

Samorząd Gminy Laskowa oraz społeczność Kamionki Małej z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zapraszają na uroczystości rocznicowe, które odbędą się w dniu 11 listopada 2021 roku (czwartek) godz. 10:30 na Cmentarzu Wojennym nr 357 „Na Jastrząbce” w Kamionce Małej.

Przypominamy także o innych wydarzeniach towarzyszących obchodom Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Jednym ze sposobów uczczenia tego święta może być np. wzięcie udziału w  XV Turnieju Szachowym o Puchar Niepodległości”, który odbędzie  się  w Limanowskim Domu Kultury już 10 listopada o godzinie 10:00. W wydarzeniu objętym honorowym patronatem Starosty Limanowskiego – Mieczysława Urygi, mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy powiatu oraz Miasta Limanowa. Zapisy przyjmowane są do 8 listopada.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w uroczystości towarzyszące obchodom Narodowego Dnia Niepodległości w Powiecie Limanowskim. Będzie to z pewnością piękny wyraz naszego patriotyzmu oraz pamięci o bohaterach walczących o wolność naszego kraju.

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content