Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800


Odbędzie się Inscenizacja Historyczna w 77 jubileuszową rocznicę zrzutów alianckich dla 1 PSP AK

Inscenizacja historyczna. 77. Rcznica Zrzutów Alianckich dla 1 PSP AK , niedziela 19 grudnia Polanki w Szczawie, zrzutowisko "Wilga". Plakat informacyjny

19 grudnia na osiedlu Polanki w Szczawie (zrzutowisko „Wilga”) odbędzie się Inscenizacja Historyczna w 77 jubileuszową rocznicę zrzutów alianckich dla 1 PSP AK.

Inscenizacja odbywa się w miejscu gdzie od nocy z 22/23 listopada ( operacja „ Kazik 1”)aż do nocy z 28/29 grudnia 1944 roku, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem, oraz desant skoczków spadochronowych – cichociemnych – których podczas podczas dwumiesięcznych operacji zrzutowych, wyskoczyło i szczęśliwie wylądowało na „ Wildze” dwunastu.

Wspominana powyżej grudniowa noc, kiedy to 8 samolotów – typu Halifax i Liberator – z elitarnej polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, lecąc z dalekiej włoskiej włoskiej bazy lotniczej – Campo Cassale, dokonało zrzutów zaopatrzenia. Były to ostatnia operacja tego typu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Za sterami jednego z samolotów – Halifaxa LL118 ‚ C ‚ zasiadał mjr pil. Antoni Tomiczek. Ten legendarny pilot w 2008 roku wrócił na to miejsce gdzie zgromadzonym przybliżył historię tego wydarzenia.
Od ośmiu lat Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych – 1 PSP AK w ścisłej współpracy z emerytowany pilotami wojskowymi i cywilnymi zrzeszonymi w Stowarzyszeniach : Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Krakowski, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Łososina Górna, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, jak również władzami Powiatu Limanowskiego, Gminy Kamienica i OSP Szczawa, przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu z przed ponad 70 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak mjr. pil. Antoni Tomiczek, czy też żołnierzy 1 PSP AK, oraz ich współpracowników, czy też rodzin.
Podczas obchodów zostaną złożone wiązanki oraz znicze pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z przed ponad 70 lat, oczywiście jeśli tylko pogoda pozwoli nastąpi przelot samolotów, oraz wiatrakowców, w tym po raz pierwszy nad „Wilgą„ samolotu C-295 CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Balic. Na ziemi będzie można obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie, jakim posługiwali się żołnierze 1 PSP AK. oraz posłuchać relacji o tym co się działo w tym miejscu ponad 70 lat temu, zarówno na ziemi jak i w powietrzu. Wszystko to w przepięknej górskiej scenerii pogranicza Beskidy Wyspowego i Gorców. Dla najmłodszych będzie słodka niespodzianka. Natomiast dla każdego uczestnika będzie zapewniony ciepły posiłek, herbata, kawa.

Zbiórka odbędzie się o godzinie 10:45 na parkingu koło Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczawie, o godzinie 11.00 nastąpi wyjście pod opieką rekonstruktorów z SRH 1 PSP AK na Polanki. Dla seniorów będzie zapewniony transport.

Początek uroczystości o godzinie 12.00.

Szczegóły znajdą państwo na plakacie. Serdecznie zapraszamy!

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content