Odsłonięcie pomnika Komendanta Józefa Piłsudskiego

W niedzielę (28 października) w Limanowej odbyły się uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odsłonięty został pomnik Komendanta Józefa Piłsudskiego, który stanął na rondzie na Małym Rynku.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w limanowskiej Bazylice w 100. rocznicę poświecenia kościoła, której przewodniczył Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Podczas Mszy Św. przedstawiciele Powiatu Limanowskiego – Jan Puchała Starosta Limanowski, Tomasz Krupiński Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego oraz Mieczysław Uryga Wicestarosta Limanowski  przekazali na ręce Kustosza Bazyliki ks. dr Wiesława Piotrowskiego Dary Ołtarza.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na  tzw. Małym Rynku, gdzie po odegraniu i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego odsłonięty został pomnik Komendanta Józefa Piłsudskiego, któremu towarzyszyło uroczyste przecięcie wstęgi oraz wypuszczenie tysiąca biało-czerwonych balonów.

 

Następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz składanie wieńców i kwiatów pod pomnikiem.

Pomnik ma być trwałą pamiątką po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Limanowej. Warto przypomnieć, że Marszałek gościł w Limanowej w 1914 roku.

„Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebnym dla niej, jako jej obrońca”, takie słowa Marszałek Piłsudski wypowiedział w książce „Moje pierwsze boje” wspominając naszą Limanową. Dlatego tez obok słów ważnych dla każdego Polaka: „Bóg, Honor, Ojczyzna” oraz „Limanowianie w Stulecie Niepodległości” na pomniku pojawił się słynny cytat Józefa Piłsudskiego dotyczący jego wspomnień związanych z wizytą w Limanowej.

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content