Oficjalne otwarcie Wieży Widokowej na Mogielicy

17 grudnia 2022 r. w budynku Urzędu Gminy Dobra miało miejsce oficjalne oddanie do użytku nowej wieży widokowej na Mogielicy. Budowa stalowej konstrukcji zajęła dwa lata – od maja 2020 roku, kiedy przegląd techniczny dotychczasowej drewnianej konstrukcji wykazał, iż na skutek warunków atmosferycznych, panujących na wysokości ponad 1170 m n.p.m., nastąpiło zniszczenia jej głównych słupów nośnych.

W konferencji podsumowującej budowę wieży uczestniczyli:  marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wiceminister sportu i turystki Andrzej Gut-Mostowy oraz radny województwa małopolskiego i prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń. Obecni byli: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego – Józef Pietrzak, Członek Zarządu Powiatu –Józef Jaworski oraz przedstawiciele władz samorządowych z gmin: Słopnice, Dobra i Kamienica.

Wysokość nowej wieży z czterospadowym zadaszeniem o stalowej konstrukcji wynosi  23 m wysokości. Obiekt umożliwia obserwację rozległej panoramy na pobliskie pasma Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, Pienin, Gorców oraz Tatr.

W kosztach przedsięwzięcia partycypowały: Województwo Małopolskie (300 000,00 zł), pozostałe koszty po 25% Powiat Limanowski, Gmina Dobra, Gmina Kamienica i Gmina Słopnice. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 1 mln zł. Projekt budowlany przygotowała firma Consar, a wykonawcą inwestycji była spółka Ekobudstal sp. z o.o. z Chorzowa.

Od 8 sierpnia br. rozpoczęto montaż nowej metalowej konstrukcji z użyciem specjalistycznego śmigłowca Airbus H 125 (AS 350). Transportem materiałów na szczyt Mogielicy zajmowała się firma Helipoland.

Zapraszamy miłośników Beskidu Wyspowego i górskich wędrówek do odwiedzenia nowej wieży widokowej na szczycie Mogielicy.