Ogólnopolskie Forum Przewodniczących Rad

12 marca w Warszawie odbyło się Ogólnopolskie Forum Przewodniczących Rad zorganizowane przez Związek Powiatów Polskich. Podczas Forum, Powiat Limanowski reprezentowali Przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Filipiak wraz z Wiceprzewodniczącymi: Janem Więckiem oraz Józefem Pietrzakiem.

Spotkanie to było okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami samorządów, a także okazją do zapoznania się z merytorycznym zakresem pracy przewodniczących rad. Uczestnicy Forum zapoznali się z tematyką organizacji pracy organu stanowiącego w kontekście wymagań wynikających z przepisów prawa, a także ze skutkami ostatnich zmian prawnych w samorządowych ustawach ustrojowych dla praktyki funkcjonowania organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego. Dodatkowo omówiona została tematyka dostępu do informacji publicznej w relacji z prawami radnego do uzyskania informacji/składania interpelacji i zapytań na podstawie samorządowych przepisów ustrojowych. Nie zabrakło także wątku dotyczącego kwestii wizerunkowych.

Podczas Ogólnopolskiego Forum Przewodniczących Rad rozmawialiśmy na temat skutków zmian w samorządowych ustawach ustrojowych. W wielu aspektach poruszany był temat zwiększenia udziału obywateli w procesie funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych. Niewątpliwie Ustawa z dnia 11 stycznia 2018r. zwiększyła w znacznym stopniu uprawnienia Przewodniczących Rad ale również zobligowała nas do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Nie będę ukrywać, że jako zwolenniczka partycypacji społecznej jestem z tych zmian bardzo zadowolona. Sprawuję funkcję Przewodniczącej Rady Powiatu od niedawna a jednak cieszy mnie fakt, iż podczas forum mogłam podzielić się, z bardziej doświadczonymi, swoimi pomysłami oraz zastosowanymi przeze mnie rozwiązaniami – mówi Ewa Filipiak Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego.

fot. archiwum prywatne E.Filipiak