Otwarcie Informatycznego Branżowego Centrum Umiejętności w Mszanie Dolnej

Otwarcie Informatycznego Branżowego Centrum Umiejętności w Mszanie Dolnej - przecięcie wstęgi

11 lutego 2025 r.

11 lutego br. w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej oficjalnie zainaugurowano działalność Informatycznego Branżowego Centrum Umiejętności (IBCU). Wydarzenie to stanowi kamień milowy w rozwoju kształcenia w zakresie IT, ponieważ IBCU to jedno z dwóch tego rodzaju centrów w Polsce, które umożliwi przyszłym specjalistom branży IT zdobycie nowoczesnych kompetencji na najwyższym poziomie.

Inwestycja jest efektem projektu pn. „Informatyczne Branżowe Centrum Umiejętności” w ramach konkursu „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)” dofinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO); realizowanego przez Powiat Limanowski oraz Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej wspólnie z Partnerem Branżowym – Stowarzyszeniem HUMANEO  specjalizującym się w dziedzinie Informatyki i Programowania. Wartość dofinansowania to 14 970 045,95 zł netto.

W uroczystości wzięła udział Pani Alina Prochasek – Członek Zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przedstawiciele Partnera Branżowego – Stowarzyszenia Humaneo, a także władze powiatowe, miejskie i gminne oraz liczni goście związani z branżą edukacyjną i technologiczną. Powiat Limanowski reprezentowali Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, Wicestarosta Limanowski Ewa Filipiak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Wójcik, Członkowie Zarządu Wojciech Włodarczyk i Czesław Kawalec, Radni Powiatowi Jadwiga Cichańska, Grażyna Gocal, Krzysztof Przybytek, Marcin Dziedzina oraz Leszek Król.

Poza symbolicznym otwarciem, goście mieli okazję wysłuchać ciekawych prelekcji oraz zwiedzić nowoczesne pracownie, które zostały stworzone z myślą o przygotowaniu młodzieży i dorosłych do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze IT.

W ramach realizacji innowacyjnego projektu, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych przeszedł kompleksową modernizację swoich pomieszczeń, dostosowując je do najwyższych standardów edukacyjnych oraz potrzeb współczesnego rynku IT. Projekt obejmował zarówno unowocześnienie przestrzeni, jak i zaawansowane wyposażenie, które umożliwi uczniom, studentom i osobom dorosłym zdobywanie praktycznych umiejętności w dziedzinie nowoczesnych technologii.

W ramach modernizacji powstało nowoczesne audytorium wyposażone w  najnowsze technologie audiowizualne, które pomieści 97 osób, cztery nowoczesne sale komputerowe z multimedialnym sprzętem dydaktycznym, zapewniającym interaktywną naukę i dostęp do najnowszych technologii. Uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności w specjalistycznych pracowniach, takich jak: pracownia spawania światłowodów, mikrokontrolerów przemysłowych i internetu rzeczy, pracownia wirtualizacji systemów operacyjnych i gier komputerowych, pracownia programowania oraz pracownia grafiki komputerowej.

Nowa przestrzeń w ZSTI została zaplanowana z myślą o wygodzie wszystkich uczniów, w tym osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajduje się winda, biura, szatnia oraz dwa węzły sanitarne przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, co zapewnia pełną dostępność dla osób z ograniczoną mobilnością.

IBCU kieruje swoją ofertę szkoleń branżowych zarówno do uczniów, jak i dorosłych oraz nauczycieli związanych z nauczaniem zawodu technik informatyk i programista. Będą się tu też odbywać specjalistyczne kursy przygotowujące do uzyskania kwalifikacji sektorowej, które kończą się egzaminem oraz przyznaniem Certyfikatu Kwalifikacji Rynkowej w następujących branżach: projektowanie i tworzenie gier komputerowych, testowanie automatyczne i manualne systemów informatycznych, programowanie aplikacji internetowych (FULL-STACK DEVELOPER), projektowanie i programowanie aplikacji mobilnych (MOBILE DEVELOPER) oraz projektowanie architektury oprogramowania (SOFTWARE ARCHITECT). W sumie w ramach projektu ma być przeszkolone 700 osób.

źr. ZSTI Mszana Dolna

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content