Pamiątkowa tablica oficera WP w Ujanowicach

uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej Jana Antoniego Stacha

W dniu 16.09.2018 roku w Ujanowicach odbyło się uroczyste poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej Jana Antoniego Stacha urodzonego w gminie Laskowa w 1891 roku.

Poświęcenia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej umiejscowionej na domu, w którym urodził się Jan Antoni Stach dokonali: ks. Zbigniew Guzy- członek Episkopatu Polski, Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej w asyście ks. Wiesława Dzięgiela, proboszcza Parafii Ujanowice i ks. Józefa Treli ze Żmiącej oraz samorządowcy: Jolanta Grzegorzek – Radna Powiatu Limanowskiego, Piotr Stach – pełniący obowiązki Wójta Gminy Laskowa, a także Jerzego Zagajskiego – inicjatora uroczystości oraz mieszkańców gminy i zaproszonych gości. Uroczystość uświetniła Parafialna Orkiestra Dęta z Krosnej, dyrygowana przez Zdzisława Karpiela.

RAdna Powiatu Limanowksiego przemawia podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Ujanowicach

Antoni Stach to jedyna osoba urodzona na terenie dzisiejszej gminy Laskowa, której nazwisko figuruje na liście zbrodni katyńskiej, był oficerem Wojska Polskiego. Jako doktor praw został sędzią Sądu Grodzkiego w Drohobyczu. Po wybuchu II wojny światowej dostał się do niewoli sowieckiej w obozie jenieckim w Ostaszkowie. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Twerze i pochowany w dołach śmierci w Miednoje. W 2007 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia majora Wojska Polskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiejśp. Lecha Kaczyńskiego.

 

źr.: UG Laskowa

 

image_pdfimage_print

Udostępnij