Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800


Powiatowe Obchody Dnia Sybiraka odbyły się w Starej Wsi

17 września 2021 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Ziemia Limanowska oraz Parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika w Starej Wsi odbyły się obchody upamiętniające 82. rocznicę agresji armii sowieckiej na Polskę z 1939 roku. Uroczystości Dnia Sybiraka w Starej Wsi odbyły się po raz pierwszy.

Powiatowe Obchody Dnia Sybiraka objął patronatem honorowym Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja z Powiatu Limanowskiego: Czesław Kawalec – Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego oraz radni powiatowi  – Stefan Hutek i Marian Wójtowicz, którzy złożyli wiązankę kwiatów pod symbolicznym Krzyżem Sybiraków.

 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ofiar zsyłki odprawionej w kościele parafialnym w Starej Wsi, pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Mariusza Nosala. Poczty sztandarowe wystawiły: Szkoła Podstawowa w Starej Wsi, Rodziny Katolickie z Parafii Stara Wieś, a także byli więźniowie oraz osoby represjonowane. Asystę wojskową sprawowała jednostka Strzelec nr  2402 pod dowództwem Starszego Inspektora Stanisława Dębskiego. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał chór Chłopięcy Bazyliki Limanowskiej.

 

 

Po mszy św. dr Przemysław Stanko – wykładowca Akademii Papieskiej w Krakowie, wygłosił referat, w którym przedstawił dramatyczne losy osób zesłanych na Sybir i okrucieństwo, jakie doświadczały z rąk sowietów.  W swoim wykładzie dr Stanko wspomniał m.in. historię pochodzącego ze Starej Wsi Mikołaja Dębskiego i jego rodziny.

Na zakończenie uroczystości nastąpił Apel Pamięci, który poprowadziła jednostka limanowskiego „Strzelca” pod dowództwem Starszego Inspektora Stanisława Dębskiego jako upamiętnienie zmarłych na Sybirze, w tym pochodzących ze Starej Wsi oraz Powiatu Limanowskiego. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie zniczy i wieńców pod symbolicznym krzyżem upamiętniającym ofiary Zsyłki.

Organizatorzy wydarzenia wyrażają nadzieje, że  rozpoczęte obchody Dnia Sybiraka w Powiecie Limanowskim będą kontynuowane w kolejnych latach z myślą o następnych pokoleniach, aby historia była podstawą budowania tożsamości narodowej, a pamięć o ogromnej cenie jaką zapłacili nasi rodacy i przodkowie by zachować polskość nigdy nie zaginęła.

 

źr./fot: Stowarzyszenie Ziemia Limanowska

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content