Policjanci apelują o zabezpieczenie swojego mienia

„Sztuczny tłok”, „na kosę”, „zza parawanu” – to tylko niektóre z metod kieszonkowców. Złodzieje pojawiają się na targowiskach, w sklepach,  autobusach, pociągach i na dworcach kolejowych, bo pełnię swoich możliwości mogą wykorzystać wszędzie tam, gdzie robi się tłok. Olkuska policja notuje co miesiąc wiele takich przypadków.

Kieszonkowcy działają głównie w miejscach zatłoczonych np.  na targowiskach w lokalach i autobusach. W ubiegłym tygodniu policja odnotowała kilka kradzieży portfeli i telefonów komórkowych. Wielu z tych sytuacji można było uniknąć, gdyby tylko właściciele skradzionych przedmiotów  zabezpieczali swoje mienie. Np. 5 października policjanci  przyjęli zawiadomienie o kradzieży portfela z dokumentami i pieniędzmi. Do przestępstwa doszło w autobusie, gdzie panował tłok. Kolejne zdarzenie miało miejsce na ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Kobieta, która  zaabsorbowana zakupami, na podłodze przy stoisku położyła swoją torebkę. Kiedy chciała zapłacić za towar okazało się, że ktoś ukradł jej portfel z pieniędzmi i dokumentami. 6 października w Bukownie nieustalony na chwilę obecną sprawca ukradł portfel z pieniędzmi i dokumentami, który właściciel pozostawił na stoliku. Kilka dni później w lokalu w Trzyciążu skradziono telefon komórkowy o wartości kilku tysięcy złotych. Właściciel swój telefon trzymał w tylnej kieszeni spodni.

Na co zwracać uwagę, które zachowania powinny wzbudzić naszą czujność i co zrobić by nie stać się ofiarą kradzieży kieszonkowej. 

– Torebkę trzymaj z przodu, zamknięciem do siebie, tak aby mieć nad nią stałą kontrolę.

– Pieniądze (szczególnie większą gotówkę) należy nosić w kilku miejscach – jeżeli złodziej nas okradnie nie utracimy wszystkich pieniędzy.

– Klucze do mieszkania noś w miejscu innym niż dokumenty z adresem (jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, może okraść Twoje mieszkanie, zanim zdążysz zareagować).

– Nie trzymaj portfela,  dokumentów czy telefonu w tylnej kieszeni spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb, bowiem taki wystający z kieszeni portfel jest tylko zachętą dla złodziei.

– Otwierając portfel nie prezentuj całej jego zawartości, szczególnie gdy masz w nim dużo pieniędzy.

– Zwracaj uwagę na „sztuczny” tłok i zamieszanie obok Ciebie, szczególnie wtedy gdy z sytuacji nie wynika, aby ten tłok był konieczny.

– Zwiększ czujność widząc grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę, która służy do maskowania momentu kradzieży.

– Jeżeli korzystasz z karty bankomatowej nigdy nie trzymaj numeru PIN w tym samym miejscu co kartę. Jeśli już masz problem z jego zapamiętaniem, zapisz go w taki sposób by nie mógł go rozszyfrować złodziej.

– Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, jako świadek masz prawo zachować anonimowość.

 

źr.: KWP Kraków

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content