Porozumienie z Nadleśnictwami i Gorczańskim Parkiem Narodowym

sześć osób przy stole konferencyjnym

11 stycznia 2024 r.

11 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Limanowej zostało podpisanie porozumienie dotyczące powierzenia niektórych spraw z zakresu nadzoru nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa. Porozumienie podpisali Starosta Limanowski Mieczysław Uryga oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa – Janusz Krywult, Nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz – Rafał Tokarz i Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego – Janusz Tomasiewicz. W spotkaniu uczestniczyła również Agata Zięba – Wicestarosta Limanowski.

W drodze porozumienia uregulowane zostały zagadnienia określające m.in. cechowanie drewna i wystawianie właścicielowi lasu dokumentu stwierdzającego legalność pozyskania drewna, nadzorowanie oraz kontrolę właścicieli lasów w zakresie trwałego utrzymania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania, wykonywanie zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się i powstawaniu pożarów, zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych, ochrony gleby i wód leśnych i inne.
Spotkanie było ponadto okazją do omówienia bieżących spraw z zakresu nadzoru nad lasami, realizacji zadań związanych ze sporządzaniem uproszczonych planów urządzania lasów oraz prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Starosta wyraził wdzięczność za współpracę oraz docenił profesjonalizm i wykazywane zaangażowanie kierownictwa Nadleśnictwa Limanowa, Nadleśnictwa Stary Sącz oraz Gorczańskiego Parku Narodowego. Wręczył też podziękowanie dla Nadleśniczego Janusza Krywulta, za wkład w organizację IV Kiermaszu Bożonarodzeniowego zorganizowanego na Limanowskim Rynku 21 grudnia 2023 roku, a także partnerską pomoc i udział w innych wydarzeniach, poprzez zapewnienie stoiska promocyjnego oferującego dary lasu.