Powiat Limanowski powraca do żółtej strefy i obostrzeń. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Wczoraj, 24 września Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejną aktualizację listy powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Do tzw. strefy żółtej od soboty 26.09 powraca powiat limanowski.  Inne rejony w Małopolsce, które znajdą się w strefie objętej dodatkowym reżimem sanitarnym to powiaty:  tatrzański, nowotarski, myślenicki i suski. 

Przypominamy, że  strefie żółtej  przestrzeni publicznej nie ma obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic. Obowiązkowe jest natomiast zachowanie 1,5 metrowego dystansu społecznego. Przy organizacji wesel i innych imprez rodzinnych obowiązuje limit do 100 osób. W restauracjach i punktach gastronomicznych jest obowiązek zakrywania ust i nosa oraz limit gości – 1 osoba na 4 mkw. W kościołach nadal jest obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

Pozostałe obostrzenia dla strefy żółtej obejmują:

  • kina, inne wydarzenia kulturalne: 25 proc. zajętych miejsc;
  • targi, konferencje, kongresy, wystawy: 1 osoba na 4 mkw., obowiązek zakrywania ust i nosa;
  • parki rozrywki, wesołe miasteczka: 1 osoba na 5 mkw.;
  • siłownie, kluby i centra fitness: 1 osoba na 7 mkw.;
  • wydarzenia sportowe: 25 proc. widowni, obowiązek zakrywania ust i nosa.

Lista regionalizacji obostrzeń Ministerstwa Zdrowia tworzona jest podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy dany powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys. –  do żółtej.

Aktualnie w całym kraju dwa powiaty znajdują się w strefie czerwonej (głubczycki i kartuski), a 19 w strefie żółtej. Ponadto 10 powiatów w Polsce weszło do w tzw. strefy alertowej – zagrożonej możliwością wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

Stosujmy się do zaleceń i dbajmy nawzajem o swoje bezpieczeństwo i zdrowie!

Więcej o zasadach regionalizacji można przeczytać pod adresem :www.gov.pl.

 

źr.:Ministerstwo Zdrowia

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content