Powiatowa Komisja Lekarska zakończyła kwalifikację wojskową

21 marca 2024 r.

20 marca br. w godzinach popołudniowych zakończyła swoją pracę Powiatowa Komisja Lekarska, która od 5 lutego 2024 r. prowadziła na terenie Powiatu Limanowskiego kwalifikację wojskową mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Według danych zebranych z gmin obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2024 roku miało 915 osób. Na dzień 20.03.2024 r. przed Powiatową Komisją Lekarską stawiły się: 842 osoby, w tym 784 mężczyzn oraz 58 kobiet. W tym roku siedziba komisji mieściła się w świetlicy wiejskiej w Pisarzowej, a jej przewodniczącym był lek. med. Zygmunt Rojek.
Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.
W zakończeniu prac komisji uczestniczyli Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut i przedstawiciele wojska. Starosta składając podziękowania członkom komisji podkreślił znaczenie ich sprawnej i merytorycznej współpracy. Dzięki temu młodzi ludzie przystępujący do kwalifikacji mogli ją odbywać w przyjaznych i komfortowych warunkach.