Powiatowe Obchody Dnia Sybiraka odbyły się w Starej Wsi

dwóch strzelców salutuje, obok flagi Polski, wiązanki i znicze

17 września obchodziliśmy Światowy Dzień Sybiraka. Tego dnia w tym roku przypadała również 84 rocznica agresji sowieckiej na Polskę.

17 września 1939 roku Armia Czerwona łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji zaatakowała naszą ojczyznę walczącą z hitlerowskimi Niemcami. Napaść była realizacją ustaleń tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów ,był to IV rozbiór Polski. Agresja radziecka na Polskę nastąpiła w chwili, gdy toczyła się bitwa nad Bzurą. Broniły się: Warszawa, Lwów, Modlin oraz Hel, a dowództwo wojsk polskich podejmowało próby organizacji obrony. Już po raz trzeci w kościele parafialnym w Starej Wsi obchodzono powiatowe uroczystości Dnia Sybiraka. Mszę św. odprawiał ks. Prałat Marian Tyrka. Po mszy św. Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Czesław Kawalec odczytał okolicznościowy list skierowany do wszystkich zgromadzonych w Starej Wsi od Prezesa Związku Sybiraków Odział Kraków Pana Józefa Kołodzieja. Asystę wojskową wraz z prowadzonym Apelem pomordowanych prowadziła jednostka Strzelec 2402. Delegacje ze zniczami i wiązankami złożonymi pod symbolicznym krzyżem wystawiły Powiat Limanowski: reprezentowany przez Członka Zarządu Powiatu Czesława Kawalca oraz radnych Ewę Filipiak i Stefana Hutka, Gmina Limanowa a także miasto Limanowa.

Źródło/fot. Ziemia Limanowska