Powstanie nowa wieża widokowa na Mogielicy

Starosta - Powstanie nowa wieża widokowa na Mogielicy

Stalowa, trwała konstrukcja zastąpi zniszczoną, drewnianą wieżę widokową na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego. Inwestycja ma być gotowa już w lipcu. Wszystko dzięki porozumieniu gmin Dobra, Kamienica i Słopnice oraz wsparciu finansowemu samorządu województwa oraz powiatu limanowskiego. Dziś podpisano list intencyjny w tej sprawie.

W siedzibie Urzędu Gminy Dobra uroczyście list podpisali: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wicestarosta Limanowski Agata Zięba, Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, Wójt Gminy Kamienica Władysław Sadowski oraz Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys.

Niemal 23 m wysokości ma mieć nowa, stalowa wieża widokowa na Mogielicy. Konstrukcję zakończoną czterospadowym dachem uzupełnią drewniane elementy. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na kwiecień lub maj. Pierwsi turyści będą mogli skorzystać z atrakcji już w lipcu.

Łączny koszt inwestycji wyniesie niemal 1 mln złotych. Zgodnie z szacunkami ok. 945 tys. zł pochłonie sama budowa konstrukcji, ok. 35 tys. zł sporządzenie niezbędnej dokumentacji technicznej, ok. 14 tys. zł nadzór inspektorski. Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił przeznaczyć na ten cel kwotę 300 tys. złotych. Pozostałą część dołożą gminy Dobra, Kamienica i Słopnice. Wsparcie zadeklarował także Powiat Limanowski.

Obecnie na szczycie Mogielicy stoi drewniana wieża, która powstała w 2008 roku. Koszt jej budowy w 80 proc. pokryło Województwo Małopolskie. Niestety, od niemal dwóch lat obiekt jest niedostępny dla turystów. Przeprowadzony w 2020 roku przegląd techniczny wykazał bowiem, że wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne, jakie panują na wysokości ponad 1170 m n.p.m., doprowadziły do zniszczenia głównych słupów nośnych. Konieczna jest ich wymiana.

To niejedyna inwestycja samorządu województwa w tym rejonie Małopolski. Województwo od lat wspiera rozwój i zagospodarowanie terenów górskich.

Źródło,fot: malopolska.pl