Prelekcja na temat bezpieczeństwa i pierwszej pomocy w Zespole Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej

21 grudnia 2022 r, w Zespole Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej odbyła się prelekcja na temat bezpieczeństwa i pierwszej pomocy którą profesjonalnie przeprowadzili ratownicy medyczni z Auto Moto Klub Limanowa.

Oprócz wykładu o resuscytacji  Wicestarosta Powiatu Limanowskiego Agata Zięba przekazała na ręce Dyrektor Zespołu  Szkoły i Przedszkola nr 1 w Kasinie Wielkiej Janiny Ziemianin nowy defibrylator AED. Profesjonalne urządzenie wzbogaci wyposażenie w szkolnej apteczce medycznej.

 

Na koniec spotkania przedszkolaki otrzymały także kamizelki odblaskowe. co z pewnością zwiększy ich bezpieczeństwo w poruszaniu się przy drogach.

W Nowym Roku druhowie OSP Kasina Wielka przeprowadzą dla dzieci i młodzieży panel zajęć praktycznych przy użyciu defibrylatorów ćwiczebnych aby każdy młody człowiek w przypadku potrzeby użycia  urządzenia znał jego podstawowe działanie w tym zakresie.

Defibrylatory AED (z ang. Automated External Defibrillator) – to zaawansowane technicznie urządzenia, które pozwalają na przeprowadzenie defibrylacji nawet przez osoby bez jakiegokolwiek przeszkolenia. Urządzenie AED za pomocą komunikatów wizualnych i głosowych przeprowadza przez całą procedurę udzielenia pomocy. Aktualnie mniej niż jedna osoba na 10 przeżywa w przypadku NZK. Podjęcie błyskawicznej resuscytacji przez świadków zdarzenia, może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalność. Niestety aktualnie w warunkach poza szpitalnych tylko w 1 na 5 przypadków podejmowana jest resuscytacja. Jak podaje Europejska Rada Resuscytacji zwiększenie częstotliwości podejmowania resuscytacji mogłoby uratować, aż 100 000 osób rocznie w Europie.

Każdy defibrylator AED jest bezpieczny zarówno w stosunku do osoby ratowanej jak i udzielającej pomocy.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content