Próbne ewakuacje w gminie Tymbark

W dniu 24. wrześniu 2019r. w ramach realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego  na terenie gminy Tymbark miała miejsce próbna ewakuacja uczniów oraz przedszkolaków. Udział wzięli również wychowawcy oraz personel szkół i przedszkoli. Ewakuacja trwała 2-3 minuty, a łączna liczba ewakuowanych osób wyniosła ok. 1120 osób.

Akcjami w placówkach oświatowych kierowali osobiście dyrektorzy tych placówek. Przebieg próbnych ewakuacji oceniali: asp. Sylwester Sienkiewicz  z Komisariatu Policji w Tymbarku, komendant oddziału  gminnego straży pożarnych druh Zbigniew Kaptur, druh Marcin Mrózek z OSP Tymbark  oraz inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Urzędu Gminy w Tymbarku Robert Nowak.

Przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówili  zasady postępowania w przypadku pożaru i innych nadzwyczajnych zagrożeń w tym czadu. Bardzo wysoko oceniono przebieg ewakuacji we wszystkich placówkach oświatowych, w tym zaangażowanie dzieci oraz  młodzieży. Jak mówi druh Zbigniew Kaptur, komendant oddziału gminnego ZOSP RP w Tymbarku – Młodzież z powagą, zrozumieniem i dużym zaangażowaniem podchodzi do próbnych ewakuacji. Wszyscy uczestnicy tego typu ćwiczeń zdają sobie sprawę, że opanowanie przyjętych procedur spowoduje w przypadku zagrożenia minimalizację strat, sprawne opuszczenie pomieszczeń oraz prawidłowy przebieg akcji ratowniczej .

zdjęcie1

zdjęcie2