Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych

Dla wielu ludzi Święto wszystkich świętych kojarzy się ze smutkiem, lecz sama nazwa „Święto” wskazuje, że powinno ono być czymś radosnym. W tym dniu wspominamy naszych bliskich, żałując, że już ich nie ma z nami, modląc się o ich rychłe zbawienie.

1 listopada obchodzimy uroczystość wszystkich świętych, czyli wszystkich zbawionych – nie tylko tych wyniesionych na ołtarze ale też „zwykłych ludzi”. Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada obchodzony przez Kościół katolicki jako dzień poświęcony Świętym, którzy orędują za nami u Boga.

Drugi dzień listopada to Dzień Zaduszny, który z kolei jest poświęcony wszystkim wiernym zmarłym. W te wyjątkowe dni modlimy się przede wszystkim na cmentarzach, gdzie odwiedzamy groby naszych najbliższych.

Dni te kojarzą się dla wielu z zadumą, modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. W tym dniu udajemy się całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając „płomyk nadziei” i wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Ponieważ są to dni wzmożonego ruchu drogowego, apelujemy do wszystkich podróżujących na groby o zachowanie ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

Oprac.na podst.: www.niedziela.pl

Fot.:j.w.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content