Rekonesans miejsc najbardziej zagrożonych przez ulewy w powiecie limanowskim

W związku z przekroczeniem ostrzegawczego poziomu wód na terenie Powiatu, od godz. 17.00 dnia 18 lipca br. do odwołania, Starosta Limanowski wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie powiatu limanowskiego dla Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Limanowej oraz powiatowych służb i straży.

Przypominając, ogłoszenie pogotowia oznacza gotowość służb i instytucji odpowiedzialnych za ochronę ludności oraz przeciwdziałanie skutkom powodzi. Starosta Limanowski jako Szef Zarządzania Kryzysowego jest zobowiązany do monitorowania sytuacji na zagrożonych terenach oraz dokonania przeglądu procedur, sprzętu i materiałów przeciwpowodziowych.

W związku z tym, obecnie na terenie powiatu trwa rekonesans Starosty Limanowskiego Jana Puchały, Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej Wojciecha Frączka oraz powiatowych służb zarządzania kryzysowego w najbardziej poszkodowanych i zagrożonych miejscach na terenie powiatu limanowskiego.

18 lipca o  godzinie 21 -wszej odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i po dokonaniu oceny sytuacji o godzinie 21.30 Starosta Limanowski Zarządzeniem wprowadził Alarm Przeciwpowodziowy na terenie Powiatu Limanowskiego.

Zarządzenie Starosty Limanowskiego

Informacja na godzinę 21.00

Odnotowano 122 zdarzenia przy których pracowało 65 zastępów straży

Najwięcej zdarzeń  odnotowanych zostało w Gminie Kamienica , Gminie Limanowa  w miejscowości Pasierbiec i przy stacji uzdatniania wody w Łososinie Górnej, Koszarach, dodatkowo w Tymbarku i Słopnicach.

Zamknięte drogi:

• Droga wojewódzka 968 Mszana Dolna-Zabrzeż –w miejscowości Lubomierz (podmyta droga), miejscowość Szczawa rumowisko na jezdni, miejscowość Kamienica (podmyty most os. Kamienica Dolna)
  • droga powiatowa Piekiełko – Łososina Górna w pobliżu stacji uzdatniania wody- ul. Starodworska- wylała rzeka
  • droga Podłopienia przez Zawadkę do Wilkowiska
  • częściowo przyblokowana droga powiatowa Młynne – Ujanowice w miejscowości Młynne -na zakręcie wylała rzeka Łososinka, w Kamionce Małej -zalana droga
  • uszkodzony most w miejscowości Szczawa dojazd do osiedla Białe( 8 gospodarstw bez dojazdu)
  • uszkodzony most na drodze powiatowej w miejscowości Zasadne (brak dojazdu do miejscowości Zasadne)
  • uszkodzony most na drodze gminnej w miejscowości Podłopień

Ewakuacja osób:

• w miejscowości Piekiełko dwie rodziny, 8 osób w tym czworo dzieci (jedna przebywa w szkole w miejscowości Piekiełko pozostałe zapewniły sobie nocleg u rodzin)
  • miejscowości Koszary starsza kobieta (przebywa obecnie w sąsiednim budynku)
  • miejscowość Lososina Górna (ewakuowana dziewczynka 12 lat)
  • miejscowość Szczawa DW 968 – 6 osób ewakuowanych z samochodów osobowych, które utknęły na drodze, do remizy OSP Szczawa, następnie ewakuowani odjechali do miejsca zamieszkania

Wszystkie służby są w pełnej gotowości i pracują w terenie.