październik 2024

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800

Relacja z konferencji naukowej: „Skrzydlna – dziedzictwo przeszłości. W 600-lecie uzyskania przywilejów miejskich”

30 września 2024 r.

28 września 2024 roku w remizie OSP Skrzydlna miała miejsce konferencja naukowa pod tytułem „Skrzydlna – dziedzictwo przeszłości” zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej z okazji 600-lecia uzyskania przez miejscowość przywilejów miejskich. Wydarzenie otworzyła Małgorzata Lis – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej oraz główna organizatorka konferencji. Wśród gości byli mieszkańcy powiatu, gminy, mieszkańcy Skrzydlnej oraz młodzież szkolna oraz dzieci. Obecny był również Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Powiat Limanowski reprezentowali również Członek Zarządu Czesław Kawalec oraz radni Grażyna Gocal i Krzysztof Przybytek.

Celem konferencji było upamiętnienie wydarzenia historycznego związanego z lokacją miasta, poszerzenie wiedzy historycznej na temat tego wydarzenia, jak również zdobycie szerszej wiedzy historycznej o miejscowości. Wydarzeniu towarzyszyła: wystawa archiwalnych fotografii, jarmark Skrzydlański, warsztaty z kaligrafii oraz zaznajomienie się ze sztuką illuminatorstwa. Wydarzenie miało również na celu integrację międzypokoleniową oraz promowanie i uwrażliwienie na historię małej ojczyzny.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać tematycznych prelekcji, które wygłosili:

• ks.prof. dr hab. Waldemar Graczyk (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa) – „Początki Skrzydlnej na tle osadnictwa małopolskiego w średniowieczu”
  • prof. dr hab. Jolanta M. Marszalska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa) –, Skrzydlna i jej właściciele w świetle dokumentów źródłowych XVI i początku XVII wieku, archiwum klasztoru Cystersów w Szczyrzycu”
  •  prof. dr hab. Bogusław Krasnowolski (Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie) – „Skrzydlna układ przestrzenny i zabytki”
  • ks.dr Krzysztof Kamieński (Archiwum Diecezjalne, Tarnów) – ”Kościelne dzieje Skrzydlnej w ciągu wieków. Materiały do dziejów kościoła parafialnego w zasobie Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie”
  • dr Anna Forczek-Sajdak (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, Kraków), Wystrój i wyposażenie zabytkowego kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej”,
  • dr Adrian Cieślika (Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie) – „Skrzydlna w dokumentach zasobów Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie”,
  • Michał Wójcik – regionalista – „Zachowane dziedzictwo – maszynopis Józefa Koniecznego – skrzydlańskiego kronikarza wsi i jej  dziejów”.

Na zakończenie wydarzenia zgromadzone osoby wysłuchały koncertu Muzyki Dawnej granej na instrumentach średniowiecznych i renesansowych: Fidel, lira da Baccio, pochette, w wykonaniu Anny Śliwa.

źr. fot. UG Dobra

[ssba-buttons]