Celem programu jest jak najszybsze wsparcie organizacji potrzebujących pomocy. Dlatego procedury przyznawania dotacji zostały uproszczone, a składane wnioski będą rozpatrywane na bieżąco. Co więcej, przy aplikowaniu nie jest wymagany wkład własny.
Dotacje w ramach Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych będą rozdzielane w ramach dwóch priorytetów:
- Priorytet 1. dotyczy działań wspierających, które uzupełniają zadania administracji publicznej przeciwdziałające skutkom COVID-19 w społecznościach lokalnych. Wysokość dotacji to maksymalnie 50 tys. zł
- Priorytet 2. to głównie pomoc na zapewnienie bezpieczeństwa w organizacji. Wśród nich są m.in. przygotowanie i realizacja działań podejmowanych w zastępstwie lub w uzupełnieniu zadań, które w całości lub części musiały zostać odwołane na skutek COVID-19. Uwaga: program dopuszcza też udzielenia wsparcia na zakup sprzętu, ale musi on służyć powyższym działaniom. Można też w jego ramach pokryć wynajem siedziby lub lokalu do realizacji działań, jeżeli środki finansowe przeznaczone na ten cel zostały utracone na skutek COVID-19.Dotacje będą przyznawane w maksymalnej wysokości 40 tys. zł.
Na jakie wydatki nie można przeznaczyć dofinansowania? Przykłady działań, których nie można sfinansować z dotacji zostały przedstawione w wytycznych programu.
Nabór wniosków będzie prowadzony przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego do wyczerpania środków.
Więcej informacji można znaleźć na stronie NIW. W przypadku pytań lub wątpliwości więcej informacji można uzyskać pod adresem: e-mail covid@niw.gov.pl.
źr.: malopolska.pl