Starostwo Powiatowe w Limanowej
34-600 Limanowa

Sesja popularnonaukowa w 73 rocznicę Bitwy Szczawskie

pomnik żołnierzy AK w Szczawie

14 stycznia br. odbyła się sesja popularnonaukowa, związana z obchodami 73. rocznicy Bitwy Szczawskiej. Spotkanie to było nie tylko upamiętnieniem wydarzeń historycznych sprzed lat, ale i okazją do uwieńczenia kilkuletniej pracy badawczej dr Dawida Golika z krakowskiego IPN oraz członka SRH 1 PSP AK Przemysława Bukowca.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Powiat Limanowski oraz Gmina Kamienica. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął również Starosta Limanowski Jan Puchała.

Podczas sesji popularnonaukowej, która miała miejsce w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie, zaprezentowane zostało wyposażenie, uzbrojenie i umundurowanie, posiadane przez obie strony starcia, czyli żołnierze 1 PSP AK (I Batalion – zwany Sądeckim) i Niemcy. Zainteresowani mieli również okazję do zapoznania się z nieznanymi dotąd faktami historycznymi dotyczącymi starcia czy obejrzenia zdjęć i relacji.

broń rozłożona na ziemi

zdjęcie ludzi ubranyc w historyczne stroje wojskowe

Dla przypomnienia, Bitwa Szczawska stoczona została w dniach 13 – 14 stycznia 1945 roku i była starciem zbrojnym pomiędzy żołnierzami 1 PSP AK (I Batalion – zwany Sądeckim) i Niemcami, a właściwie specjalnie uformowaną jednostką, której zadaniem była walka z partyzantami.

Autor : E.Czech/Wydział Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości